Martin

Teplice, to je to mesto v Čechách, kde líšky dávaju dobrú noc. Na to aká je to diera, a to berte s humorom, tak vyprodukovala borca menom Martin, ktorý pôsobil v dosť kultových českých kapelách ako Action, Still strong alebo X-wing. Český Rytmus, otec, straight edge a fanúšik kultúri tela, ktorý momentálne pôsobý v anglickej smečke Dead Mans Chest a drtia UK a Európske podia po boku zvučných svetových mien. Tohto panáčika som videl prvýkrát zoči-voči až v Londýne, keď u nás sklonil hlavu, oprášil si pinďura a vyleštil tenisky. Mám ho rád a vždy bude u nás vítaný. Chcel som Vám Martina predstaviť a on s radosťou odpovedal na moje trápne otázky. Prosím, berte to celé ako rozhovor dvoch mongolov, teda aspoň jedného…

Martin Prys – DMC

J. Je zaújmavé, že už hráš v kapelách nejaký ten piatok, ale nikdy sme sa osobne v rámci Slovenska ci Čiech nestretli a nekecali osobne. A to som Vás s Action videl na Fluff feste tuším v dvetisíc piatom. Muselo to prísť až v Londýne po dvanástich rokoch a to pritom už lámeš podia a ženské srdcia dobrých 20 rokov.

M. Sokeres (rómsky jak se vede.pozn autora) Romane, přesně tak poprvé jsme se setkali na DMC show v Londoně před dvěma roky, kdy nás paradoxně seznámili kluci z kapely. „Toto je ten týpek z původem z Blavy, neznáš ho?“ Znal jsem Limokid zine ale tebe osobně ne, takže mi byla čest se s tebou potkat.

J. Potešenie bolo na mojej strane šéfko. Zaújmalo by ma, ako si sa vôbec dostal k hardcore? Prešiel si od tej klasickej metal máničky k hardcore šušťakom, alebo si rovno hupol do vody bez zbytočných okúňačiek?

M. Nikdy sem nebyl metloš, ale vždy sem měl rád tvrdou muziku. Přes Panteru, Sepulturu až třeba po Korn a jiné kapely, které zrovna bylo k vidění na MTV. To byl dřív zdroj tvrdé muziky. Jednou si pamatuju, když sem si nahrával klipy na VHS kazetu, byl tam videoklip kapely, kde lidi tancovali trochu jiným způsobem a ukazovali tam různé styly tance.
Ano, byly to Sick Of It All a jejich legendarní klip „Step down“. Od té doby přišla smršt hardcore kapel, jako Integrity, Madball, Biohazard, Earth Crisis, Snapcase, Strife atd. Hltal jsem každý album a byl štastnej, když mi kamarád nahrál něco nového na kazetu a já pak chodil nonstop s walkmanem a poslouchal všechno pořád dokola. Časem jsem zjistil, že hardcore je víc než muzika, že je to hnutí, revolta proti společnosti, že ty kapely mají kritické texty a zažral jsem se do toho ještě víc.

J. Podľa názvov kapiel, ktoré si počúval si stopercetne dieťa 90tych rokov. Chýba ti niečo z tej doby? Ako si pamätáš na roky 90te?
Čo ti príde do hlavy ako prvé pri spomienke na tie roky?

M. 90 té roky byly určitě fajn, bavilo mě to objevování nové muziky, kapel, stylů, žánrů. První koncerty, atmosféra na nich. Teplice, i když jsou malé lázeňské město, byly dřív po Praze jedno z měst, kde bylo nejvíc shows. Jeden z mých prvních koncertů byli třeba Sick Of It All v Teplicích, viděl jsem tu Madball, Life Of Agony, Pro-Pain atd.

Nechybí mi asi nic, život jde dál je potřeba se soustředit na přítomnost a budoucnost.

A co mi příjde na mysl jako první, když se řeknou 90 léta? Bude to už vzpomínaný klub/hospoda Podletná, kde jsme byli obrovská crew lidí, kteří chodily na koncerty. Pak to budou určitě zelené sušenky Dukla – ty jedné byly dřív vege:D

J. V akých kapelach si teda ešte hral, ktora bola prvá a ktorá ta najoblúbenejšia?

M. První a také nejzásadnější kapela byla ACTION. Tuhle kapelu jsme zakládali někdy v roce 1998, kdy v Teplicích působilo aktivně nejméně 10 kapel, přes punk, hardcore až po grindcore. Všichni jsme se setkávali na Podlétný, což byla hospoda, posléze klub kde se dělali koncerty.
S ACTION jsem začínali úpně od začátku a za ty roky hraní, kdy jsme s tím sekli v roce 2012 jsme dokazali na českou scénu docela dost. Další kapely, kde jsem pusobil byly Still Strong (oldschool hc), X-Wing (oldschool hc) Not For Joe (hardcore). V těch ostatních kapelách jsem hrál na kytaru.

J. Pamätám si Still strong aj X wing, tak to si musel hrať aj v Bratislave potom na garážach? Či v tej dobe si tam už nehral, lebo si Ťa pomýlili s Rytmusom a poslali Ťa do Zrkadlového Hája na hip hop fest?

M. Show na garážích nepamatuju, to jsem tam nebyl. Každopádně Still Strong jsme zakladali s basákem z Action, který tam zpíval a chtěli jsme od taho hiphop metalu s Action změnu a hrát nasranej old school hardcore. A k X-Wing jsem se přidal jako druhej kytarista na nějakou dobu odehrál pár koncertu a nahráli jsme CD.

Ve všech kapelách, kde jsem působil, byla hlavní jedna věc a to, že jsme byli všichni kamoši a nalazený na stejnou vlnu.

J. Action bola strašná lopatáreň, priznám sa, že mňa to nikdy nebavilo, ale pšššššt nehovor to druhým. Každopadne bolo o Vás na začiatku tisícročia veľa počuť aj vďaka Deadbutcherom. Ako sa lopata ako ty dostane k lopate ako boli mäsiari? Pamätáš si na tvoje prvé stretnutie s nimi? Ktorí z nich na tebe zanechal najväčšiu stopu úškrnu popod fúzy?

Martin / amentma archiv

M. More, byla to lopata ale od srdce, haha. Byli jsme ovlivněný kapelama jako Hatebreed nebo Madball ze začátku a později metal core vlnou, kde byly inspirací kapely jako Arkangel, Reprisal, All Out War, Caliban, xMaroonx a další. V tu dobu tu nebyla skoro žádná kapela v ČR nebo na Slovensku, kdo by tenhle styl hrál. Kromě Abhorrence. A právě lidi okolo Abhorrence zakládali label a plánovali svůj první release. Dajko byl ten visonař, kterej si řekl že to zkusí a tak začla naše spolupráce s Deadbutcher rec. Vydání CD, turné, atd. To byl rok 2001-2002. Vydali jsme u nich 3 CD a díky jejich podpoře a naší aktivitě jsme naším lopato šušták metalem byli všude po evropě. Dnes vede Dajko úspěšnou firmu na potisk merche MerchYou a je pořád spjatý s hardcore kulturou. Dodnes jsem rád že jsem se s Dajkem, Adkem a Mikitou poznal.

J. Kámo, ako oficiálne tri najväčšie lopaty z Bratislavy to je úplne bez diskusie. Musím, ale súhlasiť, že chalani sa do toho opreli profesionálne a snažili sa to robiť so srdcom na dlani.

M. Inak tento rok (2018) nás bohužel opustil zakladající člen Action, kamarád, a táta malé Lilinky Míra. Ve svých 39 letech byl indikován rakovinovým onemocněním a přes veškerou pomoc zemřel 9.6. v den svých narozenin.
Action proto udělali na uctění památky a pomoc rodině benefiční koncert v Teplicích a druhý proběhne 22.12.18 v Görlizu (Nemecko)
Výtežky byly a budou věnovány Mírovo rodině.

J. To je mi kamoško veľmi lúto, nevedel som. Je nejaká zbierka, ktorá momentálne ešte beží a kde by mohli ľudia prispieť keby chceli?

M. V případě zájmu o příspěvek, můžete poslat jakoukoliv částku na 179719321/0600 nebo na paypal: actiontphc@email.cz. Vďaka.

J. Ako si sa dostal k straight edge? Ako dlho už si bez drog a prečo Ťa to stále drží? To vieš debilná otázka, ale nie veľa ľudi to potiahne viac ako 5 rokov a potom sa aj tak k chlastu a fetu vrátia. Ako bereš straight edge ty po všetkých tých rokoch bez drog?

M. Straight edge jsem asi 16 let. Moje první setknání se SXE bylo na první Fluff festu, kam jsem jel s kámošem Ondrou, který v té době zakládal kapelu X-Wing a byl edge už nějakou dobu. První Fluff byl pro mě dosti zlomový. Kromě bezvadných kapel, se mi strašně líbila atmosféra celého festáku a to že se všude neválely ožralý kids a že se v sále nekouřilo.
Straight edge pro mě znamená svobodu dělat to co já chci a kdy chci a vždy s čistou hlavou.
Sold out’s kids jsem poznal hodně. Většinou to byly ti kteří byli sxe 14 dní a každého poučovali a křičeli všude do světa, že je to ta nej volba a ejhle do pár měsíců zjistili, že jim pivko vlastně strašně chutná a jak je cool být s kamošema někde sjetej…wtf!
Sxe je osobní a životní filozofie, je to moje volba a nikomu jí nenutím. Každý má svojí vlastní cestu. Moje cesta je XXX.

J. Momentálne bručíš v anglickej smečke Dead Mans Chest, tí si prešli dosť častými zmenami na poste spevákov pred tým než si prišiel. Čím to je? Ako si sa dostal k DMC ako chalan z Teplic rovno do Londýnskej kapely, ktorá vydávala pod americkým labelom? Predsa len z maleho mestečka niekde v českej prdeli rovno do prestižnej UK kapely? Koľko si musel Andymu zaplatiť, haha?
Ako sa ti s nimi hrá? Odišiel Vám gitarista, vieš povedať aké boli dôvody jeho odchodu? Predstav Dead Mans Chest osobne.

M. Ano, je to celkem zajímavý příběh. Každý z ČR se mě ptá jak to dělám a stíhám a ono to je celkem jednoduché. Pokud tě něco baví, věříš tomu a jseš té danné věci na 100% odevzdaný, není problém lítat na zkoušky do Londýna/Northamptonu a na shows také.

Jednoho dne, jsem dostal zprávu na FB od nějakého Kayetana. Ptal se mě jestli fungují jěště Action a že hraje v kapele a hledají nového zpěváka.
Podíval jsem se co je to zač a vidím, že kapela se jmenuje Dead Man’s Chest. Říkám si, počkat tu kapelu znám, to mi něco říká. Hodili jsme Skype call a začli se bavit. Nejdřív mi nápad jako mít kapelu v UK a létat na zkoušky přišel absolutně nereálný a totálně ulítlý, prostě kokotina, haha.
Každopádně se mi to rozleželo v hlavě a protože mi působení v kapele chybělo, řekl jsem si, OK zaletím tam na zkoušku a uvidíme.
V lednu 2016 jsme měli první zkoušku v Northamponu (cca 100km od Londýna). Kluci mi sedli jako lidi a nové sladby, které mi ukázali se mi líbili. Ihned po první zkoušce jsme si plácli a mě začala nová etapa života.

Dálé to mělo celkem rychlý spád. Kluci měli vymyšlený materiál na nové album a v únoru jeli nahrávat muziku. Zpěvy byly naplánované na duben. Takže nás čekalo hodně práce. Texty, aranže a pak samotné nahrávání v UK ve Studiu 6 u Stu Mackaye.
Master poté proběhl v USA u Alana Douchese z West West Side Music (Converge, Hatebreed, Sepultura atd). Album VIOLENT DAYS vyšlo pak v září 2016 na největším německém nezávislém labelu BDHW rec.
Na albu je monoho hostů. Na desce se ukáže Scott (Terror), Karl (First Blood), Chops (Integrity , OLC), Jorge (Merauder ), Heath (Stampin Ground/Days Of End), a kytarové sólo od Ricka z 100 Demons.

DMC jinak působí už od roku 2006, kdy jediný stálý člen je Andy Edge.
Alba které vydali:
2008 – demo
2010 – Hateline (Seventh dagger rec.)
2014 – Negative Mental Attitude (BDHW rec.)
2016 – Violent Days (BDHW rec.)

Ano kytarista Kay odešel z kapely z osobních důvodů na konci roku 2017. Momentálne nahradil Kaya na pozici kytary ex-spevák z kapely Pay No Respect.

V roce 2018 je sestava aktuální:
Andy Edge – bicí
Joe – kytara
Calvin – Basa
Martin – zpěv

J. V žilách ti koluje rómska krv, ako sa ty pozeráš na to keď ti niekto povie cigáň? Ako to berieš? Je to akoby afro američanovy niekto povedal neger? Ako sa pozeráš na rasovú diskrimináciu v Čechách? Zasiahlo ťa to nejako keď si bol decko či dospieval? Stretávaš sa často s takými tými máňuškami, ktorí hovoria že rasisti nie sú, ale…máš syna, ako Ťa to celé ovplyvňuje v živote už ako otca?
Lebo často sa o tomto diskutuje, ale keď si to pozrem tak je to diskusia bielej majoritnej väčšiny medzi sebou, veľmi zriedkavo sa k téme vyjadruju rómovia. Ako sa na to celé pozeráš kámo?

Keď mi povieš gádžo, mám to brať ako urážku? Haha.

M. Když mi někdo řekne cigán? Dostane kopačku na prsa a po papuli haha a ještě zavolám bratrance všechny a pomůžou mi ho dojebat na zemi jak psa.

OK a teď trochu vážně, otázka rasismu je pořád ožehavé téma a bohužel hodně aktuální. Lidi to mají v sobě. Většinou je to ale tím, co nám neustále podsouvají média. Nikdo není svatý ani bez vinný, ale určitě není fér házet do jednoho pytle. A to platí i pro obrácený rasismus.

Já žádné osobní negativní zkušenosti nemám, jo jednou mě hodnili skinheads po městě, ale asi jsem měl v osobním životě asi štěstí na rozumné lidi. Doufám, že i můj malý syn Max, nic takového nikdy nepocítí.

V dnešní době, je každej silnej především na internetu, v různých fórech, ať už se řešila uprchlická krize, nebo to že se rómské mamince narodila paterčata lidi se skrývají za pomyslnou bariéru a tam teprve ucítíš tu nenávist a nevraživost, zakořeněnou někde huboko v každém pisateli.

Když ti povím „gádžo“ já, tak to neber jako urážku, protože jsme kámoši a je to takový obdoba českýho „hele woleeee“, haha. Když ti to řekne cigán, kterej ti chce prodat parfémy a ty odmítáš, tak tě určitě i proklel.

J. Sranda, že si spomenul to proklenuti. Veríš na zariekanie? Vieš kde to má korene? Je to normálny jav v rómskej kultére – mágia, tarot, veštenie…? Či je to len mýtus z dávnych čias?

M. Lidi vždy věřili a dodnes věří věštění, magii, čárám a vykládánímu z karet. Proč ne, ale tohle jde úplně mimo mě. Stojím nohama pevně na zemi. ALE, když potkáš cigánku s dlouhou sukní která tě propichuje očima, nevím proč ale něco se v tobě hne a říkáš si, oh shit- snad mě neproklela 😀

J. Keď už sme pri Straight Edge, ako sa na tvoje rozhodnutie nepiť a nefajčíť pozeralo tvoje okolie? Straight edge sa označujem uz vyše 20 rokov, ale furt keď prídem domov tak ma stále ponúkaju pohárikom pri rôznych príležitostiach, v práci stále na mňa kukaju, že som spadol z oblakov.

Za tých 20 rokov sa nič nezmenilo a ľudi to stále prekvapuje…máš to tiež tak? V Čechách to bude niečo veľmi podobne, všeak v konzumácii alkoholu ste prvý na svete, nie?

M. Haha přesně vím o čem mluvíš kámo, haha. Někdy mi to leze na nervy vysvětlovat proč nepiju, proč nekouřím, proč nejím maso atd. obzvláště když vidím, že je to rejpání a není to čístý zájem z druhé strany, ale tak to je. Dneska si lidi nedokážou představit žít bez alkoholu, nebo jiných návykových látek. Ale ok já se nestarám o jejich pivo a nikomu ho neberu, takže jediný co chci je trochu respektu k mému rozhodnutí. Jsme mezi prvníma, smutná skutečnost zakořeněná v tradicích.

J. Máš nejaké vzori v živote?

M. Nemám vzory nebo modly. ale respektuju každého, kdo se vypracoval z nuly a je úspěšný. Respektuju a uznávám každého, kdo v dnešní uspěchané době nekouká jenom na sebe, ale umí podat pomocnou ruku. Respektuju každého kdo je v dnešní době upřímný a není falešný, a bezpáteřný. Dnešní doba je zlá, plná nenávisti, ale každý si může mezi tím peklem najit kousek svého nebe a štěstí, pokud jen chce a trochu se snaží.

J. Ako tvoj život zmenil tvoj syn Max? Stať sa otcom bola určite životná zmena, prinajmenšom v pohľade na budúcnosť a zodpovednosť…?

M. Max je to nejlepší co mě mohlo potkat. Každej kdo má dítě, chápe tohle klišé a otřepanou frázi, ale opravdu je to zázrak a už je jen na tobě jak své dítě vychováš. I když nežijeme v perfektním světě a naše životy taky nejsou perfektní, určitě chci pro mého syna to nejlepší a budu při něm stát ať se děje cokoliv. Ted mu bylo 5 let, vše je ještě před náma☺

J. Ako sa pozeráš na dnešný hardcore? Už ma toľko odnoží a podskupín, už to nie je jedna scéna, ale viacero na seba naväzujucich a uzž len málokedy prelinajucich scén…čo Ťa na dnešnom hardcore sere a naopak aj robi šťastným?

M. Tak jak se mění svět, technologie, tak se mění i hardcore a kids. Nebudu tu vzpomínat na to jak se dělali věci dřív, jak se propagovali koncerty a jak se šiřila hudba. Dneska je vše pro konzumenta jednodušší. Vygoogluješ si kapelu, kterou hledáš, dáš download a máš nové album za 3minuty. Jestli je to dobře nebo špatně, záleží na úhlu pohledu. Já to vidím jako vývoj.

Vím, že se hardcore rozděluje do neskutečně mnoha podskupin, každej si jede svojí crew,ale já mam tohle v píči. Byl bych rád kdyby publikum bylo na shows různorodé a nikdo neřešil co má kdo na sobě, nebo jak má dlouhý vlasy. Hardcore je pro všechny, všichni jsou vítaní- teda až na rasistické a fašistické sračky, který se bohužel čas od času serou na hardcore koncerty. Tyhle lidi nemaji na našich koncertech co dělat
Jediná věc, která se v mých očích pořád nemění je to nadšení, energie, která na koncertech je. Jak u kapel tak u publika.

J. Keď sa vrátim k DMC, je to zvlaštne, že máte na každom albume strašne veľa známych ľudi hostujucich na nahrávke, a je jasné, že Andy-ho dlhoročné konexie a staré priateľstva v tom hraju svoju úlohu, ale ako kapela nehráte tak často a už skoro vôbec nie mimo Európu. Čím to je? Bude to stále to kliše, že pre angličanov nie ste dosť UK, keďže dve tretiny sú vychodo-európania, alebo ste lenivá kapela a keďže sú tam aj rodiny von sa tak často nedostanete? Ako sa na to pozeráš ty?

M. Někdy mi příjde, že to není o tom jak dobrej jseš ,ale koho a jak dobře znáš, kolik peněz do propagace investuješ a samozřejmě velký faktor hraje štěstí a tvrdá práce.

Přesně jak říkáš, díky Andyho kontaktech a známostech, které má přes 150 let působení na scéně, protože on je jako Highlander haha (film z roku 1986), tak jsme měli tu čest, že i takové osobnosti jako je Scott z Terror nebo Karl z First Blood přijali naši nabídku a stali se hosty na našem albu.
Vše probělo v kamarádksém duchu, klukům jsme poslali nahrávku, text a během pár dnů jsem dostali hotovou věc zpět a už jsme si to jen ve studiu upravili.
Ani nevíš jak si toho vážíme a máme radost, když se něco takového povede.

Ohledně koncertování, je to tak jak říkáš, nehrajeme každý měsíc x koncertů, ale minulý rok byl myslím povedeny, protože jsme si zahráli s kapelami od kterých se má člověk pořád co učit, jako Madball, Agnostic Front, nebo SOIA.

Rok 2017 byl pro nás trochu zlomový, díky MAD booking agency jsme obsolvovali s CDC (USA) čtrnáctidenní tour po evropě, kterou jsme si moc užili. A Podařilo se nám odehrát asi 5 shows se Sworn Enemy (Usa).

Každý rok máme velké plány, snažíme se zabukovat co nejvíc shows a být hodně aktivní.

Nejsme lenivý, jsme kapela, která dře a máme ambice a doufám, že se frekvence shows bude jen zvyšovat.

J. Vie sa o tebe, že si veľký fanúšik Rytmusa a vôbec hip hopu, v čom sú si tieto dva svety podobné a v čom úplne odlišné? Tebe sa vážne páči Rytmus? Seriózne? Však on nevie rapovať a šuká Darinku Rolincovu haha.

M. Temeraf! Rytmo je člověk, kterého bud lidi nenávidí nebo milují. Já ho uznávám už od roku 2005, kdy jsem poprvé slyšel Kontrafakt. Ten člověk dokázal neskutečně mnoho, je obrovským přínosem pro HipHop a i když pro punkáče jako jseš ty je to jen sprostý cigan co se chlubý, tak pro mě je to neskutečnej motivátor a vzor.
HipHop a Hardcore pro mě má dost společného. Pochází z ulice. Takže texty, móda a celkově kultura je dost podobná.


J. Díkes Martin za odpovede a návštevi v Londýne. Vždy je tu sranda a Zoe chýbajú tvoje selfie aplikácie na mobile, haha. Vidíme sa opäť v Big smoke bratku.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s