Dharma

KASHMIR 9:41 z Českej republiky, krišnácka kapela, ktorá hrala tvrdý krišna metal core. Svojho času dosť populárna medzi hardore kids. V čase kedy ešte fičala 108 či Shelter medzi straight edge youth. Neviem ako dnes, jediné čo viem je, že v dobe, kedy toto vzniklo, písal sa rok 1999 a v kapele pôsobil Trotel z Testimony. Mali práve koncert na brehu Dunaja, v Propeleri. Sadli sme si s Dharmom k rieke a porozprávali o živote. Je docela možné, že chalani ešte hrajú. Mne sa to veľmi páčilo a stále páči. Pamätný bol aj ich koncert o niečo skôr s Cry out v Zrkadlovom háji, z ktorého existuje zvukový záznam niekde.

Kashmir 9:41

13. September 1999 v Bratislave, Propeler. Ahoj Dharma môžem Ťa poprosiť o pár slov do Brotherhoodu zinu?
Ahoj / Hare Krična, samozrejme.


Super. Vynechali by sme obkecávačky z histórie kapely a preľli by sme hneď na aktuálne témy ohľadom kapely. Veď poprípade by som si základne fakty o kapele našiel na internete, ak tam ešte sú?
Máme teraz novú doménu. Videl si ju?


Nie nevidel som ju, tušim iba tú starú.
Teraz máme nové stránky, take oranžovo /modre

foto z webu kashmir941

Nie.
Tak máme novú adrese http://www.kashmir941.music.cz. Ja to robím ako svoju prácu. Robím stránky na internete pre rôzne firmy. Dizajn.

/v tomto bode nás prerušila skupinka ostatných Kashmirakov a lákaju Dharmu na bagetu, ale keďže Dharma nemá hlad ostáva a rozhovor môže pokračovať/


Nie si naozaj hladný? Nechceš niečo? Možeme si dať pauzu.
To naozaj nie, nemám hlad. A oni sa budú cpať a vidieť…kde sme to skončili?


Pri tých Vašich stránkach na internete.
Aha, no takže máme tam dva servery…zaujma ťa to vôbec? Aby sme sa nerozprávali o ničom ..


Nie, nie pokračuj, mňa to zaújma a možno, že sa dozvieme niečo nové…
Sú teda dva tie servery. Jeden sa volá musichall.cz a jeden je music.cz.


Takže máte na obidvoch?
Nie, ale ten music.cz sa mi viac páči a je tam výborny servis pre kapely, takže ak chceš tak tam možeš mať svoju stránku. Aké kolvek kapely. Urobia ti reklamu zadarmo.


Ak chcem mať teda svoju stránku ako kapela…?
Tak si to urobte tam…je to fakt výborný server. Napíšeš meno kapely a niečo o nej na music.cz a dostaneš tam veľký priestor, email rôzne pomôcky, 12/15 MB, skryptov a databázy. My ako teraz prídeme zo Slovenska by sme tam chceli dať na tento server všetky naše mp3jky zo starého a nového albumu.


Máte nové cdčko? Mali ste tuším cd Cheated? To je posledný album ?
Áno, to je posledný, ale predtým sme mali..

Demo nahravku ?
Nie, mali sme normálne vydanú kazetu. To si asi nepočul ani, čo ?


Nie nepočul som to, počul som iba to CD.
Ona je taká žltá a tam su tie pesničky moc dobré, mne sa teda páčia viac. Aj preto by sme to chceli dať na internet. Pre tých ľudí, ktorí nemaju len naše cdčko. Chceli by sme tam dať aj Japu ako bonus. To si nepočul?

foto z webu Kashmir941


To je čo? Nejaké to chantovanie?
Nie, nie to bola kapela Japa.


To bola česká kapela?
Tam hrali všetci ľudia z Kashmiru a ja som tam len spieval a bol tam gitarista a klávesak. Bol to taký klud, proste kapela o pohode. Akurát potom náš gitarista išiel na liečenie, pretože bral drogy. Nebol krišnák, alebo nemal k tomu taký vzťah. Jednoducho chcel nám urobiť radosť a tak len hral. Skončil teda na liečeni a teraz už je v pohode. Vyliečil sa. Akurát, že keď sa vrátil, my sme ho čakali a nehladali sme nového gitaristu, tak začal tú muziku veľmi riešiť a prepadat jej. My sme taký , že si zo všetkého robíme veľkú srandu, že jooo ? A todle. Začal nás nútiť do skúšok a pome to hrať takto a takto. My na to nie sme. Nám ide o srandu. Začal to proste veľmi žrať.


Ste ľudia čo maju radi srandu…
To sme…


To je o Vás dosť známe..hihi. Čo by ma teraz zaujmalo , tie infošky z internetu sú zaujmavé a snaď to niekomu pomôže, ale skôr ma zaújma otázka ohľadom krišnizmu. Ako sa vy pozeráte…no uvediem to. Poznám dosť ľudí predovšetkým z českej scény, ktorí odmietaju náboženstvo v HC a vôbec aj Krišnu. Odmietaju to a pritom tvrdia, že HC je liberálny a otvorený všetkým smerom a ľuďom. Pre mňa osobne netolerujem len náckov a rasistov v scéne Ako to vidíš ty? Mňa osobne to dosť serie a niekedy to vo mne vyvoláva tŕpky úsmev na tvári.
Ako to, že tí ľudia to kritizuju a pritom vôbec o tom nič nevedia?


Alebo málo vedia…
Alebo málo vedia, alebo proste…mňe to príde, pôsobí to na mňa ako keby tí ľudia závideli tomu Krišnovi. Hele, voni spívaj o Krišnovi , kto to je? Ja ho vôbec nepoznám? Znie to síce blbo, ale takto to na mňa pôsoby. V kútiku duše závidia Krišnovi a pôsobí to na mňa komicky. Skôr nevedia o čo ide, aspoň nechcú vedieť.


To sú vždy také tvrdenia: “prečo by som mal veriť nejakej osobe, ja chcem byť slobodný atd”. Pritom si neuvedomuju , že sú v spoločnosti viazaný inými , horšími vecami okolo seba a na tomto svete. Ja by som to zaradil k tej nevedomosti ako to vysvetluje Krišna.
Presne tak sa tomu povie v našom jazyku.


V tomto to proste žije. Nehovorím, že som oddaný Krišnovi, sem tam keď sa mi podarí a mám čas, tak sa tam zájdem pozrieť, skôr najesť haha, možno raz, dvakrát do roka navštívim vajnorský chrám, alebo Govindu v Prahe. Proste to na mňa veľmi pozitívne vplýva a cítim sa tam dobre. Neviem ako u teba. Čo ty cítiš? Čo si ty našiel v Krišnovi? Vlastne ako si sa k nemu dostal?
To prostredie myslíš?

foto z webu Kashmir941


Áno ta organizácia ISCON, si krišna skôr spre seba, alebo je to ISCON Hare Krišna?
Ja osobne…


…áno, presne ty, myslím teba ako osobu, nie za Kashmir…
Hihi. Nemám moc, nie pozitívny, ale nemám nejaký vzťah k tej organizácii. Aj keď sme vydali našu dosku u BTB /kričňácke vydavateľstvo kníh, hudby a pod./. Môj názor je ten, že v zahraničí je ISCON o niečo ďalej, aj keď každá organizácia, hlavne tie veľké maju svoje chyby, ale na druhej strane, ktorá tie chyby nemá a nerobí, že jo? Proste keby si chcel tak na každej organizácii nájdeš nejakú chybu, chceš či nechceš. Nech je to Krišna, alebo politická strana. Jednoducho sú tam ľudia, ktorí to myslia horšie. Nemôžem hovoriť konkrétne.


Vraťme sa k tomu ako si sa dostal ku Krišnovi?
Jaaa?

Ako je to dlho ?
Ja som v 88/89 bol v ČKD. V Prahe som slúžil ako nástrojar a v tom 89 začali po Prahe ukazovať plagáty so Sri Chaitanja ako rozťahuje ruky a tak, bola to pero kresba. Mali tam nápis, že spievajte hare krišna a budete sťastný, že jo a todle. My sme už predtým mali nejaké nahrávky Georga Harrisona z Beatles, ale vôbec nás to nezaujmalo. Hulili sme pri tom trávu a hovorili sme si blbosti. Potom nám jeden kámoš povedal, že keď húlil trávu tak videl Krišnu. Boli sme spolu v jaskyni, a že on mu hovoril, že je Boh a takto. Tak sme si povedali, že aj my to chceme vidieť. Samozrejme, že sme videli prdlajs a takto to začalo cez muziku. Jeden deň som stretol v meste oddaného na Václavaku. Predával knihy pred jedným knihkupectvom a ja som sa ho začal pýtať na muziku. Potom sme tam mali také večere, kedy sme diskutovali a kládli otázky typu: “prečo je toto takto a hento tak?”, že to je blbosť, to tak určite nie je. Prečo sme duše? No a dostával som logické odpovede, ktoré ma uspokojili. Potom som si prečítal Bhagavatgitu a ta ma presvedčila, že je to správny spôsob života. Nič viac na tom nie je.


Ako osobnosť ?
Myslím si, že je to Boh. Je to osoba, pretože ako hovorí Sri la Prabhupad, keď chceš niekoho milovať, musí to byť osoba. Nemôžeš milovať nejaké svetlo či žiarovku. Takže takto to je.

foto z webu Kashmir941


Stelesnenie žiari je Krišna. Vlastne všetko je podľa toho Krična, tak ako sa to hovorí aj o kresťnskom bohovy.
Je to tak, ale Prabhupad hovorí, že musí to byť osoba, aby si ju mohol uctievať.


Nezdá sa ti to tak, že Prabhupad povie toto a tamto a ty musíš poslúchať ?
Prabhupad je u mňa najväčšia autorita.


Prečo?
Pre mňa to bol jeden z najväčších oddaných na svete. Najčistší a dnes ti odporučaju rôznych iných super guruov, ale ja mám s guruom iba zlé skúsenosti, takže Prabhupad…


Ja si myslím, že stači jedna či dve autority, Krična a Prabhupád. Nevidím do toho veľa, ale zdá sa mi, že čím viac ľudí do toho vstupuje /autoritátorstvo/, tým viac sa to dojebáva. Celá ta organizácia, stále len niekto chce byť viac. A vždy je niekto na spodku a to sa mi nepáči. Aj keď ma krišnizmus určitú hierarchiu. Musia byť vždy nejaké vrstvy…,ale podľa mňa medzi tými oddanými by mala byť rovnosť. Aj keď sa určite postupuje vedomostne, ale základ je rovnosť. Aký je tvoj názor?
Posôbí to na teba takto, keď prídeš do chrámu?


Práveže pôsobí, ja nemám moc rád autority. Nie že zo mňa robí ten guru blbca, ale určite bariery tam cítim. Keď tam prídem, tak henten je guru a treba ho počúvať. To je asi autorita a ten na mňa pôsobí… Hmmm? Pripadá mi ako by to mal naučené a nič dobré z neho nevyžaruje /hovorím o tej vajnorskej pobočke/. Pripadá mi akoby sa označoval za Boha a ostatní sú niečo menej. Necítim z neho nejaku charizmu. Ľudia k nemu vzhliadaju ako k autorite. Keď som išiel na prvé stretnutie /najesť sa hehe/…splnilo to moje očakávanie. Sála tam pozitívna energia, ktorú som hľadal a očakával, ale bolo tam niečo také…čudné…tá hierarchia mi hovorila, pôsobila na mňa, že ty si tu nový a si vlastne nikto. Ja som tu na to, aby som ťa učil a ty si ten, ktorý ma musí počuvať a robiť čo mi povie. A toto na mňa zle pôsobilo. Radšej som si kúpil knihu a čítal som si o čom to celé je…, ale nepresvečilo ma to o ničom.
Ja na to mám presne taký istý názor ako ty. Takto to na mňa pôsobí, pretože ak chce človek ostať v tej spoločnosti a chce sa tomu venovať , mala by mu tá organizácia ponúknuť priateľstvo. Musí tam mať priateľov, aby mohol fungovať normálne. Ja nehovorím, že Kashmir je 100 % zamestnaný v službách Krišnu. To nie. Snažíme sa ten duchovný život žiť podľa seba, ale myslím si , že tá kapela šlape preto, lebo sme všetci dobrý kamaráti a môžeme sa na seba spolahnúť. Keď si myslíš, že za tebou príde nejaký oddaný a robí z teba niečo menej než je on, lebo ty ešte nie si zasvätený a on už má, alebo slúži guruovi. Tieto veci môžu veľa ľudí odradiť a nie je to dobre. Každý by mal byť priatelský a mal by sa snažiť druhému pomôcť pokial vidí, že chce potrebuje pomoc. Potom máš extrémi , že henten je blázon a nemôžeš sa k nemu správať rovnako. Ku každému treba pristupovať individuálne. Keď príde do chrámu blázon a robí si tam čo chce a robí zle, tak ho nemôžeš nechať len tak. Tak ho vyhodíme…


Takže súhlasíš s tým, že je to pre teba osobná cesta? Chceš byť naplnený Krišnom a hladáš ho v sebe? Možno, že si ho už našiel svojou disciplínou životom a dodržiavaním prikázani…
Ja som ho už našiel, by som povedal. Krišna je Boh a mal by som mu slúžiť a všetko čo urobíš by si mal robiť pre neho a nie pre seba a nemal by si sa viazať na materialne veci. Urobím pekné stránky na internete, tak si nebudem myslieť, že som to urobil ja, aj keď som to urobil, ale nebudem si myslieť, že to celé závisí na mne. Takže to beriem takto. Všetko čo urobím, tak sa nesnažím myslieť si, že to je mojim pričinením.


Popieraš, ale samého seba. Bojuješ s tým?
No samozrejme.


Potláčaš svoje EGO?
Musíš to ego trošku ubiť, lebo neskôr by si začalo myslieť, že je super a je koniec.


Inak takýmto dojmom pôsobia krišna kapely. Prídu na pódium a my sme super, lebo sme niečo objavili a vy zatial nie..hehe.
Pôsobí na teba takto Kashmir?


Kashmir? Videl som Vás iba raz a to na DK Lúky, keď ste tu hrali s Cry Outom a…ako počul som to predtým , vedel som po hudobnej stránke do čoho idem, až na to, že som Vás nevidel. Pôsobilo to pozitívne a bola to sranda. Prišiel som na koncert unavený a odchádzal som s úsmevom a chantoval som si celú cestu domov. Nemohol som to dostať z hlavy, haha. Malo by to podľa mňa tak byť. Vyvolať v ľuďoch pozitívne pocity. Aj keď je to na báze metalu či hardcore muziky. Duchovno tam bolo a malo to svojsku tvár. Je to tvrdé, štýl, ktorý počúvam, ale nie len take bla bla bla do mikrofónu a agresia, ale sranda. Ja osobne hľadám dosť pozitívne body či veci nielen v hudbe. Som pozi, ale niekedy keď idem z HC koncertu tak som nasratý a plný energie a mam chuť dať niekomu na papulu, obrazne povedané, haha. Aj keď viem, že by som to neurobil. Kashmir je v pohode a pôsobí tak na mňa aj Shelter, ktorý keď si vypočujem tak som fakt veselý a v pohode.
My sme so Shelter robili dva rozhovory. Nerobil si aj ty?


Nie, nie, nie, nemal som tú česť a už ju ani mať nebudem asi …Funguje vlastne ten Váš fanzine Jaganatha?
Nemáme materialy na fanzine, pretože Jagannatha fanzine bol obsiahnutý z väčšej časti z prekladov asi tak na 90% a teraz nemáme proste matroš.


A čo bolo s Ray Cappom…?
No robili sme s nim dva rozhovory, ale ten druhý bol úplne super. Mali sme tam so sebou nášho kamaráta od nás z Libini na Morave a ten bol po prvý krát na HC koncerte. Nebol to Shelter, ale Better than a 1000. Tak sme od toho niečo očakávali. To sa nám aj dostalo, lebo sme sa z toho úplne posrali. Bol to úplne super koncert. Neviem či si ich niekedy videl na 007čke ? Nechceš ísť preč?


Nie, mňe to tu vyhovuje. Ja som tu doma. Štípu ťa komáre?
Nie, nie. Ok. Bolo to tak, že začiatok toho koncertu BT1000 a všetci stáli a boli strnulí. Mne to prišlo tak, že keď sa tam objavil Cappo tak úplne vysal tu sál, všetko to negatívne do seba a vrátil ju takým spôsobom, že som sa skoro rozplakal. Fakt nekecám. Možno, že som trošku sentimentálny, ale normálne ma to dostalo. Ten kamarát tam stál vedľa mňa. Ja som ho držal a obaja sme nechápali. On po prvý krát na HC koncerte a stále opakoval: “ty vole, ty vole tak toto som nečakal, to je nárez”. A pritom v živote HC nepočul. Radek, Sepul: s nim robil rozhovor o takých veciach ako útok na McDonalda a veci podobne a hovoril mu: “že je to super, že zaútočili na ten McDonald a rozbili to…atd” a Ray na to povedal:” vy ste hlúpi, viete akú oni maju z toho reklamu, keď to urobíte? Robíte akurat ostudu. A každý kto tam príde povie si, tak toto je ten McDonald, ktorý bol rozbitý tak sem pôjdeme.” Hej? No a bol tam s nami ten moravák, ale ešte skôr ti poviem o serveri , kde nájdeš kričnácke stránky a taktiež robím stránky pre hokej o NHL adt. Môžeš sa prihlásiť do diskusie. Prabhupada.cz a robil som to ja. /pozn. nie náhodou krišna hehe/. No vrátim sa k tomu kamarátovi. Tak sme s ním robili rozhovor a pýtali sme sa ho na také obyčajné otázky /nudné/, že čo robí za športy? Take tie obyčajné veci, či má manželku atd. Nikdy nevyšiel ten rozhovor, pretože sme stratili kazetu, kde sa to nahrávalo.


Tomu sa hovori smola!
No. Martin sa začal pýtať, lebo on hrá tenis moc ho to zaujma a poznáš Ivana Lendla alebo Martinu Navrátilovu? A Ray, že nie, že ich nepozná. Spekul začal vykrikovať: “Čo sa ho pýtaš na také blbosti! To čo má byť ?” A Cappo sa stále pýtal, že na čo sa pýta? Lebo mu to zatiaľ neprekladali. No a proste Martin bol zvedavý na tie obyčajne veci a preložili mu to. Bol prvý krát na HC koncerte a mal chuť sa ho to opýtať. Pýtal sa na to, že čo tomu hovoria jeho rodičia na to, že je Hare Krišna? A podobne. Úplne super otázky, že joo? Ty by si sa ho napríklad pýtal, že ako bolo na turné a koľko bolo ľudí, ale on nie, jeho zaujmali tie klasické otázky normálneho človeka, ktorý sa s niečim podobným stretol prvy krát. A ja som iba stál a čumel. On sa nedal odradiť a stále sa pýtal, že prečo nepozná Martinu Navrátilovu, že veď to je super tenistka. Amerika je proste tak veľká , že stráca prehlad. Proste z toho vyšiel prekrásny rozhovor a my sme to stratili. Bol to zážitok. Robili sme aj rozhovor so spevákom zo 108čky. To bola taká energia, že som sa išiel zblázniť. Mám to dokonca aj na videu. Rozprávaju tam o Krišnovi. Je to moja krvná skupina viac než Shelter aj keď Shelter mám rád. Máme ho dokonca nacvičený, len ho nema kto zaspievať. Chystáme to na festivaly. Takže situácia je takáto. No a keď som sa dostal k tomu Hare Krišna tak som presvedčený, že to tak je. Aj keď mám svoje problemi…


Tak ako každý jeden človek na Zemi má tie svoje.
Presne tak ako milióny ďalších ľudí.


Problémi sú tu na to, aby sa riešili a nie hádzali za hlavu a to už záleží od osobnoti človeka z akého uhla sa na problem pozrie a rieši ho. Je to na ňom. Takže, aby ti krišna dodával silu. Klasická otázka, ako sa ti páči Bratislava?
Je to tu fakt pekné. Som z toho dosť mimo. Špecialne tu. Prišiel som sem k tej vode a ako by mi bolo desať rokov. Úplný sentiment a návrat do detských čias. Vážne na mňa zapôsobilo toto prostredie v Propeleri. Hrali sme aj v tej Petržálke, že jo, medzi panelákmi. To na mňa moc nezapôsobilo. Spali sme tu u jednej kamarátky, najedli sme sa, umyli sme sa, ale to okolie bolo…


Až na tie komáre je to tu fajn…hihi…na druhej strane sú tiež v potravinovom reťazci…nie su tu zbytočne. A na záver? Čo dodať ? Kashmiráci sú z môjho osobného zážitku veľmi príjemní ľudia, s ktorými bola sranda a vyžarovala z nich pohoda. Snaď Vám tento rozhovor potešil a priniesol Vám nové informácie o tejto kapele, ale nie len o nej. Rozlúčili sme sa a odišli každý za svojim osudom.
Hare Krisna

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s