Firestars

Poznáte Firestars? Nie? Pánečku – je to zostava a kapela zložená zo samých hviezd východnej scény- uf ! Chlopáci z východu to vedia rozohriať vďaka svojmu energickému melodickému old schoolu, ktorý je predovšetkým ovplyvnený severskými kapelami ako Endstand. Krátky rozhovor s chalanmi pre staršiu verziu tohot zinu na webe, asi to bude tak 15 rokov staré.

foto Mat CSU

-Firestars je relatívne mladá kapela, ale moc dobre vieme, či nevieme? Kto v nej pôsobí? Skúste sa predstaviť a povedať čo to o sebe a svojich životoch?
Ok, tak Firestars sú: Tomáš (Emo) -mikrofón, Ivan – basa, Shan i- gitara, Maťo – gitara, Gabi (Kefa) -bicie a naše životy sú úplne ok, sme spokojní chlapci.

-Prečo vôbec ohnivé hviezdy? Má to nejakú väčšiu filozofiu, alebo sa Vám len proste páči toto slovné spojenie?
Má to veľmi hlboký filozofický význam, raz v krčme sme vymýšlali názov a prišli sme proste na Firestars – hviezdy predsa sme a oheň v nás horí na večnosť.

-Skoro ako na Královej holy. Pri ktorých kapelách čerpáte inšpiráciu k Vašej muzike? A kedy konečne niečo nahráte, aby sme si to mohli oťažkať vo vlastných rukách???
Počúvame všetko od Caliban-u po HotWaterMusic, ale naše srdcovky sú asi Endstand, As Friends Rust – proste také stredno-tempové energické vecičky. Nahrávka bude …, no teraz sme nabrali nového gitaristu, tak trénujeme, ale bude!

foto Mat CSU

-Ten As friends rust tam je silno počuť a je to vážne dobré. Ako sa pozeráte na súčasný stav scény? Prečo je v Košiciach stále tak dobrá atmosféra a v Blawe je to skôr taká tá hnusná dusná atmoška, kedy sa len čaká a nič nerobí, pokiaľ tam nezadereš break down. Čím to je?
V podstate ani nevieme, aký ten stav vlastne je. Koncerty sú sem- tam, tak to je celkom ok. V Košiciach sa dosť pije, preto asi tá atmosféra. A koncerty tu nie sú tak nahustené ako v Bratislave. Blawa je o dosť vačšie mesto, a ľudia sú tam asi nejak roztrieštený, možno aj lenivý.

-Pravda je, že my sa tu tak láskavo nenavidíme čas od času. Keby ste mali možnosť odísť preč zo Slovenska natrvalo – kam by ste išli? A prečo?
Emo: Neviem, asi niekam, kde je teplo.
Shani: Asi by som aj ostal tu, alebo trochu cestoval. Lúbi sa mi Švajc., alebo Švédsko.
Ivan: Ja kcem íst do Čínska.
Kefa: Do Korei.
Mato: Košice-vidiek.

-Do Bratislavy nikdo nechce? O čom sú Vaše texty? Spolupracujete pri vytvárani textov alebo je to len záležitosť Ema?
Texty sú dosť vážne, myslím, žiadne srandičky. Píšeme ich všetci.

Topolčany 2003

-Ivan si zarába na živobytie tetovaním, je ťažké vyžiť z práce tetovača? Je veľa ľudí, ktorí sa radi tetuju? Čo takého si dávaju tetovať najčastejšie?
Ľudí je dosť, prácu mám, je jej veľa. Takže vyžiť sa dá v pohode. Ľudia si dávaju tetovať všeličo možné.

A aké je to najbizárnejšie miestečko, kde si tetoval? Máš nejaké hranice, keď si povieš, tak toto tetovať nebudem a ahoj, dovidenia?
Moje hranice? Určite netetujem hákove kríže a podobné sračky. Miesto na tele mi nevadí asi žiadne. Rád tetujem ženské telá.

Topolčany 2003

-Shani, ty si hral resp. hráš v kapele BAD DAY…čo je s ňou? Funguje, alebo sa rozpadla? Čo robia ostatný členovia Bad Day-u?
Ok, tak Bad day viac-menej nefunguje. Ja a Kefa hráme vo Firestars. Starý basák – Dege je zamestnaný v štátnej sfére – civiluje a chlastá.

-Zažívame hektické dni, chystá sa vojna v Iraku – čo si o vojne proti Iraku myslíte? A vôbec máte radi Bin Ládina?
Emo: Myslím si svoje a nečudoval by som sa, keby Bush mal nad postelou obraz A.Hitlera. Usamu nepoznám, možno keby sme popili, haha.
Shani :Je to blbé, len aby sa kurva nezačala 3. Svetová.

-Keď idete na internet, ktoré stránky si najradšej prezeráte , poprípade, ktoré si určite pozriete radi? Máte svoje oblúbené stránky?
Ok,tak: http://www.teenagelesbians.com, http://www.magma.cz, a podobne bejkarny, haha. Určite nesledujeme stránky ako limokid,sxe,deadbutcher apod. Inač, už si videl limokid? Je dosť hnusná. Neviem, aký kretén ju robí, haha.

-Kámo, ten najlepší z najlepších kreténov samozrejme. Emo čaká prírastok do rodiny, respektíve bude otcom. Nebojite sa, že to ohrozí chod kapely?
Emo: Myslím, že nie. Pokial budem mať zaplatenú cestu a take maličkosti, tak no problem. /pozn: Emo sa stal otcom 22.1. a narodil sa mu syn, gratulujeme Emo & Aďa/.

Topolčany 2003

-Keby ste mali možňosť porovnať a zaspomínať si na časy minule, porovnajte ich s dneškom v rámci scény? Na čo si tak radi spomeniete z časov , keď ešte fungovali Mentally parasites, Social silence či iné grupy od východu či západny Testimony?
Boli sme mladý, plný snov a žiadne problémi. Cestovali sme na pokutove lístky. Bolo to fasa. Spomíname na koncerty v a-čku ako Kritická situace…

Takže ešte niečo pridávam…inakšie mohli by ste tie vaše odpovede aj viac rozpísať masky, však kukajte ako to vypadá…otázka na tri riadky a vy máte odpoveď jednou vetou, takto sa šou nerobí kua a to ste pri tom určite stáli najmenej traja hehe.
Nie, boli sme tu iba dvaja, takže veľa z nás nevyliezlo.Veď nevadi, ta ne?

-Aký sviatok najradšej oslavujete a ktoré oslavy najviac milujete? Máte dôvod každý deň niečo oslavovať?
Shani: ty vole. To už som tu iba ja sám. Tak odpoviem iba ja. Najradšej oslavujeme asi narodeniny, hlavne tie moje, nie, nie, ale vtedy je asi najviac zábavy, ale zvykneme oslavovať aj soboty, piatky, stredy, pondelky, štvrtky, nedele a niekedy aj utorky. Dôvod sa vždy nájde.

-Aký nápoj je Váš oblúbený pri oslavách? Len nechcem počuť, že pivo hehe!!!
Tak budeš musieť, ale ostatní pijú aj všeljaké iné jedy.

-Nebojite sa žiarenia z mobilných telefónov, keď ich nosíte pri gulkach v gaťoch, že to bude mať vplyv na Vaše spermie? Kde nosíte mobilný telefón? A platíte účty na čas? Bože tento rozhovor ide do dementnej sféry.
Nebojime, lebo Emo ho nosí v gatiach, a už čaká potomka, takže to je určite všetko ok.

-Aké babenky sa Vám páčia? Emo už odpovedať nemôže. Aké typi máte? A aké vlastnosti by mala mať pre Vás ideálna partnerka? Popustite uzdu Vašej fantázie krásavci.
Najviac sa mi asi páči tá moja, a všetky ostatné pekné. Máme ich tu strašne veľa. Je to hrozne, stále sa treba otáčať za nimi. Radosť pozerať sa. Vlastnosti? Fuuu, tak to sa mi nechce písať.

-Hrali ste koncík v Blawe. Ako sa Vám hralo a čo hovoríte na koncert? Atmosféra asi nič moc, čo?
Vlastne my sme sa celkom dobre pobavili na pódiu. My sa snažíme baviť stále na koncertoch, aj keď je tých ľudi málo a sú lenivý. Hráme radi, lebo to baví hlavne nás, takže to berieme ako zábavu za každých okolnosti. A v Blave to nebolo inak. Aj keď ten zvuk tam bol fakt úplne na hovno, takže ľudia z toho vlastne ani nič mať nemohli.

-Otázka pre Iva: kedy prídeš do Blawy tetovať?
Ivan tu nieje, takže neviem, ale určite raz príde a potetuje celú Blavu, či hlavu.
Dúfam, že to už stačí, lebo strašne nerád píšem.

Dobre maska dám Vám už pokoj…adios Firestars amigos.

Čoskoro usadím rozhovor po pár rokoch s Emom a Shanim, kedy sme sa rozprávali už viac inteligentne a hlavne o ich promotion kolektíve Friends and tradition. Sledujte stránku a pozrite si aj staršie rozhovory.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s