Friends and Traditions

Pri jednej návšteve rodnéj hrude ma Emo volal, nech sa idem pozrieť na jednu šou, ktorú organizoval dobrých 10 rokov dozadu. Boli to dve kapely Bangers a Dirty tactics, nepoznál som ani jednu, ale do Košíc som chodil rád, keď sa dalo, lebo tam vždy bolo živo a zdravo. Chalani po tom čo zavesili Firestars na klinec sa venovali aspoň organizovaniu koncertov v Collosseu.

Plagát na koncert FNT

Apríl 2012
JSS: Za akým účelom vznikol Friends and Traditions team? Čo vás k tomu viedlo? Prečo sa venovať organizovaniu koncertov, nemáte dosť voľného času, alebo máte prachy na rozdávanie, kedže robenie koncíkov v určitých častiach republiky je skôr charita ako biznis. Čo predstavuje Priateľstvo a tradície vo vašom ponímaní?

Emo: Takže FNT sme Žabák, Ivan, Šani a ja Emo. Prečo sme vznikli? My sme nevznikli, my len pokračujeme v tom, čo nás baví, čomu veríme a čo nás napĺňa…
Myslím, že sme si chceli dať aj nejaký názov, lebo Khoi Khoi klub zanikol, tak sme si dali názov FRIENDS AND TRADITIONS. Zo Šanim sme rozmýšlali a napadlo nás Friends and traditions. Pre nás to je práve o priateľstve a tradícii, sme kamoši už asi 15 rokov, takže nerobili sme nikdy zin, chceli sme byť aktívny po skončeni našich kapiel, koncerty organizujeme…však ty povedz ako dlho…..?
A ako už som povedal na začiatku, baví nás to! Nikdy sme nerozmýšlali nad tým, či je to charita alebo biznis, samozrejme, že niečo ti výjde, tak si odložíš prašule na kapelu, ktorú vieš, že nemôžeš zaplatiť…
Myslím, že by to malo aj tak byť, ale na druhej strane chápem, že maju svoje náklday, ale zas že mi budú písať nejaké horibilné sumy tak to sorry, pretože hardcore bol a mal by zostať nie pre niečo, ale o niečom a to je rozdiel!!

Alex: No F’n’T tu už bolo dávno (Emo & spol), len sa to takto nevolalo, resp sa to nevolalo nijak … Doba sa zmenila a chcelo to názov, aspoň kvoli prezentácii na webe, komunikácii na internete. Koniec koncom v Košiciach momentálne pôsobí viacero promotérov, čiže príde vhod sa odlišovať “názvom”, proste už to nie je záležitosť zopár kamarátov …

Collossum, foto amentma

Martin: f’n’t vzniklo vlastne keď klekol starý klub Koi-Koi, akcie sa predtým robili pod “značkou” Khoi clubu a mal to hlavne na starosti Emo, ktorý organizuje a bookuje showky už zopár rockou, samozrejme že mu pomáhali s tým friends nechcem menovať, pretože nechcem tu na nikoho zabudnúť a ukrivdiť niekomu, ale každá pomoc, či už spraviť plagát, ísť ho povylepovať, pofotiť koncík, požičiať aparát, nazvučiť, vyberať vstupné, nechať spať u seba kapelu, kúpiť, prispieť na žrádlo atď sa určite ráta.
Keď Koi skončil som sa bavil s Emom, že by som mu rád pomohol ak chce bookovať kapelky a veci okolo toho, dohodli sme sa, že sa spravý nový space, facebook a mail pod jednou “hlavičkou”, názov tuším vymyslel Shani, spravili sa kontá a veci sa dali do pohybu.
Robiť koncíky nás baví, komunukácia s kapelkami, booking… také napätie, keď píšeš či sa ozvú, alebo nie, aké podmienky sa dohodnú, keď prídu, aký to budú ľudia a tak.
A potom, robíme to pre kids, scéna tu nie je veľká a my sa snažíme donášať kapelky, ktoré možno nie sú až tak pre mladých známe, ale určite stoja za cheknutie a podporu.
Chcem tým povedať, že hardcore nie je len Hatebreed, Madball, Heaven shall burn, As i lay dying, Comeback kid. Tým robením koncertou chceme ukázať, že je veľa kvalitných kapiel, ktoré stoja za to, ktoré si vie človek pozrieť v local clube za prijateľne vstupné, nemusí sa trepať do Blavy, Prahy či Viedne alebo na fesťáky… môj názor je, že mladé menej známe kapelky sa akoby viac snažili a nejde im tam o peniažky, ale o čistú radosť, že mohli vypadnúť na turné s buddies, spoznať nové krajiny či ľudí..
To, že je to skôr charita je jasné, ale pre nás to nie je o peniazoch, nám stačí, keď sa kids zabavia, kúpia nejaké triko, cd, 7”, keď kapela odíde s dobrým pocitom z nás, z kids a atmosféry a má sa chuť vrátiť znova….

JSS: Ako sa vlastne pozeráte na biznis v hardcore scéne? Chcem zistiť aké maju pohľady na to ľudia zo staršej generácie a aj tej mladšej. Dnes je to predsa len samá zmluva a zábezpeky, keď sa obhliadnem späť na roky pred 2000cim tak stačilo slovo, prachy čo sa vyzbieraju na vstupnom a vege jedlo, poprípade spanie a všetci boli šťastní, ale dnes aj tá najmenšia zaprdená kapela si pýta garancie vo veľkých čiastkach…nie je to smutné? Stretávate sa s tým, alebo kapely, ktoré sme robili pred rokom 2000 v 90tych rokoch sa nájdu ešte aj dnes, ako Vy sa staviate k týmto veciam…? Aký servis poskytujete Vy?

Distro pohodička, foto amentma

Emo: Ako som už začal v prvéj otázke, mňa osobne také kapely, promoteri, booking, bla bla bla nezaujimajú, u ktorých su na 1.mieste bludy typu sponzor “monsters drink” MTV atď.
Celé je to smutné. Chcu sa prezentovať, je to ich vec, ale mne sú ukradnuté, je smutné keď vidím ako sa spoločnosti typu Monsters serú do “scény”, skate súťaže, veselo sponzorujú Coca Cola, alebo kapely veselo sponzorujú tie isté firmy.
Deti su lenivé aj kliknúť na nete a zistiť si niečo o kapele, lenive dôjsť na koncert, lebo sú presýtené. Viem, nežijem v 93tom…,ale je to môj názor, kapely 90tych rokoch mali jasné posolstvo, oslovili Ťa zmysluplné texty, kde sú teraz práva zvierat, human rights, ale nevravím, že teraz nie su tiež, len je toho veľa a stáva sa z toho biznis.
Strašne si vážim toho čo robí Banán v Prahe, potom Fluff fest team, či DIY labely či Ty a podobne.
Určite sa pamätáš na tie dni, kedy sme v tej scene začínali!
A čo sa týka garancii, u nejakých neznámych kapiel, pozri, pýtať možu, ale nie od nás, neuvedomuju si, že my robíme službu im, nie oni nám a to je KURVA rozdiel.
Však na druhej strane sú aj v dnešnej dobe kapely, ktorým stači gas money, nejaké vege jedlo, spanie a vážim si ich, lebo o tom to je! Vážia si, že môžu hrať.
My sa snažíme robiť také kapely /kukni si moje motto – DIY OR DIE /, ale neodsudzujem nikoho, každý ma svoju voľbu, svoj názor či rozum….
Čo poskytujeme my? Ešte furt varime jedlo doma, myslím, že sa ešte nikto nesťažoval, každemu sa snažíme výjsť v ústrety.

Alex: No opäť, všetko je inak, sme inde, ako to bolo pred 15 rokmi. Teraz máš všetko strašne jednoducho dosiahnuteľné, či už hudbu, merch, info a pod…
Proste internet a fičíš, každý si ľahko nahrá demo s dobrým zvukom, hodí to online a či hrá alebo nehrá koncerty, proste má kapelu (čo sa nakoniec pozná na koncerte,ako je to skutočne)
Už nekomunikuješ s jedným človekom, ktorý ma kontakty a vie zohnať “veci”, už komunikuješ s labelom, šopom atď. Takisto je veľa promotérov, ktorí sľúbia a nedodržia, takže kapela môže na turné celkom finančne padnúť, a je kurva tažké platiť van,naftu/benzín, keď nie sú garantované záruky, chápeš?
Ale keď tak rozmýšľam, tak robíme celkom často kapelu, ktorá tu príde za “door deal” + jedlo, mnoho krát je to neznáma kapela, ktorá prekvapí, a sú spokojní. Snažíme sa, aby aj keď ľudia nedôjdu na koncert, čiže sa nevyzbiera dosť, tak proste aby kapela neutrela nejak veľmi … teda to ide z našich vrecák. Proste maju stále zaručene teplé jedlo, slušný spánok, peniaze podľa dohody.

Šani, Emo a týpek z Bangers, foto amentma

Martin: Bohužiaľ je to tak, no stále sú kapely, ktoré prídu a radi zahrajú za jedlo, spanie a nejaké tie money zo vstupu, zväčša sú to mladé kapelky, ale nájdu sa aj také, ktoré hrajú dlhšie a sú s tym v pohode, v podstate s každým sa dá dohodnúť a zväčša im ide o to, aby mali prachy na gas, čo sami vieme, nie je moc lacná záležitosť teraz, horšie je to ak kapela má už dobré meno a ide cez booking agency, pretože podmienky dohadujú “agenti” ktorý sa snažia vymamiť čo najviac z mena kapely… no aj oni potrebujú z niečoho žiť, zase netreba ich zatracovať, pretože pre kapelu napríklad z US je určite jednoduchšie ísť cez bookingovku ako všetko si vybavovať sami,
My kapelkám garantujeme stále teplé homemade vegan jedlo, nejaké to ovocie, chipsy a podobné chujovinky, samozrejme vody a juice plus nejaké to pivečko na bare ak chcú sa dá tiež zriešiť, jaj a spanie priamo na venue čo je dosť v pohode a sme radi, že máme takú možnosť, peniaze sú stále vecou dohody a vieme sa dohodnúť aj keď sa vyzbiera menej ako bolo treba, v podstate len raz sa stalo, že nebolo toľko koľko bol agreement a nechceli polaviť v sume – kapelky išli cez Avocado a mali dosť vysoké garancie. Pravdu povediac je nám to ťažko hodnotiť, pretože robíme zväčša “malé” kapely, jasné robili sme Have heart, This is hell atď, čo sú dosť známe aj vo vodách “hc undergroundu” či “hc mainstremu”, ale oproti Agnostic front, rôznym mainstrem goodlookin tattooed metalcorom a iným podobným kapelám tam boli garancie úplne v poho.

JSS: Aký druh kapiel sa Vám páči a aké kapely robíte? Už boli aj také kapely čo Vám vyslovene liezli na nervy? Alebo napíšte, ktoré kapely boli tie naj a prečo, v čom boli iné?


Emo: no my robíme kapely, ktoré nás oslovia, nie podľa toho koľko majú ľudi “priateľov” na FB či Myspace, ale ktoré sa nám páčia hudobne či textovo. Nie zákazníkom, teda deckám, ktoré aj tak nedôjdu na koncert, ale nechcem tu kecať zbytočne. Ktoré mi išli na nervy? Liferuiner a Recon, pre mňa osobne jednoznačne dosť zlé skúsenosti, ale jednoznačne americké kapely to majú hodené úplne niekde inde.
Napríklad Touche Amore, teraz už známa kapela na Deathwish, hrali tu a nezaujimalo ich koľko ľudi je na show, išli na plné nasadenie, alebo Endstand, Ruiner, Carpathian či Dead swans, alebo This is hell, Gravemaker, HaveHeart, Verse…je toho veľa, hlavne boli normálni, nerobili žiadne “ústa”, nič, namyslení, proste normálne decká.
A v čom boli ine?…ze žiadne už nehraju.

Košická zostavička s kapelami

Alex: Hmmm, aký druh … no všeličo dá sa povedať. Poslednú dobu už nerobíme veľké kapely, ktoré pýtaju veľa, chce to veľku show a pod, lebo to proste nevykrývame.
Na druhej strane tu sú promotéri, ktorí do týchto veľkých veci idu…takže je to na nich ako im to ide.
Ja osobne mám rád kapely, kde sú pohoda ľudia, alebo ktoré tu už boli a radi sa vracaju, kapely, ktoré sú tu obľubené (Aborrence, Point Blank Range, Endstand v minulosti, Just Went Black …)
Čo si ja pamätám, jedina zlá spomienka, to boli tí “falošní” Liferuiner + nejaká podobná pičovina … rozmaznané debilné “tuff” deti, zle zle zle.

Martin: Nemáme čisto vyhranený štýl, môže sa zdať, že preferujeme skôr hc/punk melodické veci, ale robíme aj temnejšie kapely, hlavne sa nám to musí páčiť, musí nás to zaujať, čo sa nám nepáči nerobíme, viem že raz sa robila showka kde bola aj jedna amícka “teenage” mosh/two step kapelka a robili nejaký circus a hustí boli, ale inač asi stále v pohode, najlepšie určite Have heart s Rise & fall a Shipwreck – zažiť Have heart v klube, v komornej atmosfére, no nemám slov, videl som ich aj na Fluffe no to sa nedá zrovnať a vôbec klub je klub.
Verse spolu s I rise a Anchor, kde Verse boli strašne energický, zborové spevy, nenormálne no strašne veľa emócii, z I rise som ostal úplne, že aaaa , pretože som to moc pred tým nepoznal a sú to ppc hudobníci, This is hell spolu s Dead swans to v tom našom malom klube rozsekali, že úplne, vidieť gitaristu z “pekla” na ľuďoch s gitarou a hlavou od stropu na 10 cm, že si to užíva a že sa škerí jak blázon, no na to človek proste nevie a nechce zabudnúť a takúto atmosféru ponúka asi len/jedine hardcore!

JSS: Ako to vypadá v Košiciach so straight edge, haha, osobne som nikdy nepoznal žiadneho. Je to stále rasa vymretá tam u Vás?
Emo: Haha ani ja nikoho nepoznám a keď niekto je, tak držím palce!

Alex: Myslím, že dvaja – traja tu sú, ale je dosť možné, že sa mýlim

Martin: SxE, keď to berieme akože z hardcore strany fakt veľa nie je, asi osobne nepoznám nikoho, poznám vegánou, vegetariánov, nefajčiarou, ale dajú sebe poldeco, alebo zase fajčí a pritom neje mäso a nepije proste rôzne kombinácie, no nedá sa povedať, že v KE nie sú takýto ľudia, určite sú a ani nevedia, že nejaký sxe a hardcore existuje, proste normálny ľudia ako môj telocvikár z gymka. Vegetarián, nikdy nepil, nefajčil, zdravím pán Matto.
Cez rôznych zen budha čajovňa hippes crew až po militantných katolíkov, pre ktorých je šecko hriech, síce oni chlastať asi môžu…neviem, nevieš? Haha.

To áno, privediete ho do Vášho klubu a na druhý deň je po straight edge, to poznáme. Praktiky ďalekého východu.

plagát z webu

JSS: Kde sa momentálne robia koncerty v Košiciach a aké sú vzťahy s inými promotérmi? Je tam dosť príležitostí pre viacerých, alebo si lezú promotéri do kapusty? Koľko ľudí chodí na vaše koncíky?
Emo: No v KE sa robia hlavne v Collosseum alebo v Tabačke. My preferujeme Cooloseum hore. Je to rôzne aso som už písal, niekedy viac, niekedy menej, je toho veľa na tak male mesto.

Alex: No, my momentálne využívame priestory Cassbaru (ex Khoi Khoi spot), ľudi chodí tak 100,80,50,20 … a stále menej a menej. Už to tu proste nevrie, mladí majú v piči, možno aj preto, že v Košiciach je strašné veľa akcií v poslednom čase, sú tu Kasárne, Kulturpark, Tabačka Kulturfabrik, kde sa kvôli EHMK (europské hlavné mesto kultúry/korupcie) dejú koncerty aj každy deň, choré je to choré.
Inak s ostatnými promotérmi, ktorí robia do HC sme v pohode.

Martin: My robíme koncerty hore v Collosseu, skúšali sme aj inde, ale nikde sme nemali také dobré podmienky a atmosféru ako tam, za čo hlavne vďačíme Wajglovi. Ináč najviac koncertou sa asi robí už v práve spomínanóm Collosseu, kde môže človek vidieť cez reggea, ska, rock, rôzne parties, po hardcore, black, trash, death metaly (určite sa na nejaký metal zabudol, sorry , ktoré organizujú rôzny domáci či zahraničný promóteri, určite kto tam nebol a bude v KE, nech ide checknúť.
Čo sa týka iných promóterov, vzťahy sú dobré, pretože tu ich nie je veľa, najväčší problém začínajú byť dátumy, pretože na Košice začalo byť dosť veľa akcií a málo obecenstva, jeden deň je toto tam, druhý deň tamto tu, takže to dosť sucks…. návštevnosť na koncertoch je dosť premenlivá od 30, 40 po 120 ľudí, sú kapely ako Just Went Black či kamoši z Flowers For Whores a Abhorennce na ktorých sa príde pozrieť vždy cez 100vku ľudí a na takých Touche Amore čo teraz akože “letí”, ktorý boli na živo neskutočne dobrý, spevák ledva rozprával ale išiel do toho naplno a vrieskal jak z CD, alebo takých Ruiner/Carpathian, pričom Ruiner išli posledné turné, prišlo niečo cez 70 čo v Nemecku na nich príde okolo 250-300 ľudí, to je pre nás dosť smutné…

JSS: Čo sa stalo s košickými kapelami ako Firestars či Feed the vulture? Vždy boli Košice makka dobrého a srdečného hard core-u, melódie, old school a poctivosť, kde sa tieto veci podeli dnes? Zostarli ste hoši? Rodina? Peniaze?
Vždy som si hovoril, že kapely z východu republiky ako Feed the vultures mali veľmi dobrú kvalitu a nasadenie a mohli dokázať veľa na európskej scéne, ale nikdy nič, čím to je, že tie o ničom nudné metal moshy dostávajú stále väčšiu pozornosť ako dobrá poctivá melodická kapela? Nerozmýšľali ste nad tým niekedy, prečo to tak je, alebo ste jednoducho príliš leniví?
Emo: Vieš ako to je, nemáme furt 20 rokov. Myslím si, že keď niečo chceš tak sa tomu musíš aj venovať a my nemáme veľmi čas a vieš si predstaviť nás poskakovať na nejakom koncerte v tomto veku? Seklo by nám v krížoch a čo potom? Haha, no vážne, boli to pekné časy, rád spomínam na ne, jednoducho naj v živote, ale mám nádherných synov, ženu…RESPECT. Zostali sme už len pri organizovani koncertov.

KE crew foto amentma

Alex: Zostarli sme … my sa malokedy stretneme večer pri bare, kde to ešte trápiť sa v skúšobni, to už nehrozí, proste rodina, deti, ženy, práca …
Je to komplikované s kapelami, ťažké, my sme sa to snažili robiť štýlom koncerty, turné, proste tlačiť sa vonku. Toto mi chýba pri dnešných kapelách, proste sú zavrety v zahulenej skušobni, progres minimálny. Neviem, možno to majú ťažke, keďže je toho hardkoru zrazu nejak veľa, hlavné toho metalového (čo už). A hlavne, vyraziť z Košíc na turné bol stále kurva problém, proste kým sa dostaneš dajme tomu do Prahy, tak to zje veľa času, nafty, peňazí a neznáma kapela nedostane nič za koncert proste. Ono sa to podľa mňa dá všetko, len treba chcieť a ísť za tým. My sme chceli, išli, a semtam to vyšlo. Zlaté časy

JSS: Čo si myslíte o dnešnej scéne? Ako to vypadá v Košiciach? Je tam stále taká istá súdržnosť ako keď sme tam chodili na výjazdy z Bratislavy a ticho Vam závideli tu jednotu, ktorá u nás nikdy nebola, zmenili sa časy? Je to len ilúzia? Ružové okuliare?
Emo: Ako myslíš v Košiciach? Ak áno tak si nemyslím nič, ale chcel by som pozdraviť Turtlesákov a Retardované rybičky! Držim palce!

Alex: To sa nepýtaj nás, my už ich nepoznáme, starí psi vieš ako to … mladí maju svoje podniky, bary, skušobne, neviem kde sa fľákaju. A neviem, či sa zmenili časy, alebo to sme len my zostárli. Ja osobne verím, že časy sa zmenili.

Martin: Na piču je to, že celá scéna je akoby rozkúskovaná, všecko sa dáva do škatuliek, určite keď sme boli kids boli 3 koncíky do roka a chodilo sa na metal, death, hardcore, punk no proste na všecko kde niekto “jebal” do gitár, čo sa týka partie neviem ako je to u mladších a ako to funguje v iných mestách, ale ja s ľuďmi ktorými som cruisoval po meste chodil na koncíky a užíval študentské časy, stále sa stretávame, flipujeme po meste koncíky, rozeberáme kapelky no proste zjeby jak vždy.

Borovička muís byť, foto amentma

JSS: Čo chystáte v najbližšej budúcnosti? Ako vlastne kapely vyberáte? Napíšu Vám samé, alebo ich oslovujete?


Emo: Chystáme každy mesiac dačo, presne Ti nepoviem, ale kukni si nas FB či Myspace niektoré akcie čo pripravujeme.
Oslovíme my, ale väčšinou oni oslovia Friends and Traditions.

Martin: No je to rôzne, Emo už má kontakty s nejakými book čo dávajú ponuky, potom kapelky píšu sami, buď ich cheknú na spaci, alebo im dá kontak iná kapelka, ktorá tu hrala, ale píšeme aj my, keď vieme, že ide niečo dobré na turné, tak napíšeme, že by sme im chceli spraviť showku, alebo keď ma niečo nové zaujme hodím na space koment, že je to ppc, a že keď budú niekde v našich končinách, že vieme spraviť gig pre nich, núdza na ponuky nie je, je ich dosť a nám je len ľúto, že nemôžme pomôcť každej kapele, no nedá sa robiť zase koncert každý týždeň.

JSS: Môžme odbočiť od FAT trošku. Ako sa pozerá Vaše okolie, ľudia v práci či v škole na tetovania? Predsa len k hard core a punku tieto telové ozdoby vždy krásne pasovali. Zažili ste na vlastnej koži problémi práve preto, že tetovanie nosíte? Čo by si povedal Kubovi, keď ti pride v 16 domov s tým, že bude chcieť k 17nástinam tattovanie od Ivana haha?


Emo:Haha no myslím, že neide o to ako človek vyzerá, ale aký je!!!Osobne ma nezaujíma čo si ľudia mysliam Jakub ma samé jednotky, chodí vždy čistý, furt má desiatu, domáce a to je podstatne. Má všetko čo má mať v škole, ja osobne som sa nestretol, že kerka je problem, ale to vravím za seba. Jo a čo Ti mám povedať, budem sa snažiť mu povedať, že kerka v 17tich je hlúposť, nech sa bude snažiť vydrzať aspon do 17/a pól, haha.

Bola to jazda

JSS: Máte v teame rozdelené funkcie? Kto robí čo vo Vašom teame?


Emo: NO V PRVOM RADE NIE SME ŽIADNY TEAM, ALE LEN KÁMOŠI, alebo KOLEKTÍK, kazdy má niečo, Šani plagátym, Žabiak a ja booking, Ivan technické záležitosti, všetci robíme všetko spolu, dôjde mail nejaká ponuka, preberieme to, či to berieme a tak chápeš?

JSS: Ak by si mal dať mladým, začínajúcim hardkoristom lekciu z histórie slovenskej scény, ktoré kapely by si určite nevynechal a prečo?


Emo: No mňa dosť oslovili a určite by som odporučil Non conformist, Abohorrence, Davový psychóza, Mentally parasites, určite TESTIMONY, Firestars, S3A, pretože Tí mali čo povedať a niečo spravili pre slovenský hardcore, boli 100%DIY, proste legendy.

JSS: Čítaš ziny? Ktoré patrili či stale patria medzi tvoje obľúbené?


Emo: Nečítam, lebo neviem o žiadnom, fakt len o tvojom! Rad si ale prečítam na nete rozhovory, príspevky a tak podobne…

čakanie na vlak späť do Bratislavy foto amentma

JSS: Ako sa pozeráš na hard core punk biznis? Nezdá sa Ti, že čoraz viac a viac ľudí sa priživuje na tejto subculture? Že čoraz viac ľudí či kapiel proste nadhadzujú ceny tríkči nosišov za účelom zisku? Čo je podľa teba fér cena platne, cdčka či trička?


Emo: Presne je to fakt smutné, love Ťa dostanú je len na tebe či odoláš, alebo nie, chápeš! Myslím, že môj názor už som napísal.
Ďakujem Ti za možnosť prezentovať sa, veľmi si to vážim, prajem všetko dobre.

JSS: Ak sa Vám rozhovor páčil tak choďte podporiť moju tvorbu na amentma.bigcartel.com a kúpte si jednu z mojich foto kníh.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s