Šipo a Mikita

Táto fraška vznikla niekedy v roku 2000/01 , keď bratislavské “obzerance” vyrazili na slovenské pódia rozprúdiť novú krv upadajucej scéne. Ako vidno, ešte im ostala chuť pokračovať v ich vegan boji. Sedeli sme v mojom starom červenom Fiat Uno, zima ako sviňa a keďže sme mali chvílku času pred koncertom v Bunkri, kde vtedy chalani hrali a požičali aparáty tak sme sa do toho pustili. Veselé čítanie s obzerancami želaju kuchári:

foto – fotovojak akcia v klube Bunker


J ako Jesus
M ako Mikita
Š Šipo aka Aďko

Š: Halooooooo…
J: Ešte hovor niečo…
Š: Čo mám hovoriť?
M: Už si to zapol? Jéééj on to už zapol !
J: Počkať…chcem vedieť žvásti o začiatku kapely !
Š: Hhhh?
J: Šipkovský začni ty!!! Povedz nám ako to všetko u Vás začalo. Prečo si sa rozhodol mať kapelu?
Š: Krivic vymyslel s Hawajský, aby sme mali kapelu. Ja som chcel skúsiť spievať a potom sa k nám pridal Tomáš.
J: Takže na začiatku to boli Krivic a Hawajský…
Š: Krivic a Hawajský, hej.
J: Oni spolu hrali? Čo hrali?
Š: Nič nehrali.
J: Skúšali aspoň spolu?
Š: Nie, vôbec nič.
J: Takže ste spolu založili kapelu od začiatku?
Š: Hej !
J: Dali ste sa dokopy a začali ste hrať hardcore?
Š: Áno.
J:Mali ste nejakú predstavu aký druh hardcore chcete hrať?
Š:Metal, New school s troškou old school-u.
J:Prečo?
Š:Tak lebo sa nám to páči.
M:hehehehe
Š: To tam nebudeš dávať ty k…a vy…bana.
J: Prečo nie…?
Š: Lebo sa nam to páči..hehehehe
J:M:Š:heheheheheeeeeeeeeeeeehehehehe ….jáááááááááááááááááááájjjjjjjjjjj…kšššššt /pozn:nastalo malé prerušenie smiechom/
J: A v ktorom roku to bolo?
Š: Začiatkom 2000, veď to vieš do …
J: Ja to viem, ale po rokoch si hovno budeme pamätať. Popíš mi ako išiel Váš sled kapely, stručná história, prvé koncerty, ako sa Vám hralo, či boli nejaké personálne zmeny v kapele za ten čas…atď.?
Š: Náš prvý koncert bol asi po trištvrte roku v Žiline, tam sme mali úspech, potom ďalší koncert bol s Adjudgement v Bratislave, ktorý si robil ty.
J: Ďalší úspech, plno ľudí a dobrá atmosféra.
Š: Čo bolo ďalej?
M: V Bratislave bol ďalší.
J: S S3A-ou , nie? Tak to bolo Adjudgement a po tom s S3A-ou a Good Old Days z Poľska. Namiesto Newbornu, tiež mojou réžiou.
Š: Najprv, ale v Napajedlách a potom až namiesto Newborn-u v Blawe.
J: A?
Š: A nakoniec Tomáš od nás odišiel a zobrali sme Mikitu.
J:Hej? A prečo od Vás odišiel Tomáš?
Š:Pretože sa mu nepáčilo, to čo hráme, a on chcel hrať old school aaaaa…
J: Tomáš zakladá nejakú kapelu? Alebo čaká…
Š: Nie , nezakladá.
J: Vôbec nič?
Š: Nie, nič !!!
M: Zatial nie, ale určite podľa mňa založí niečo časom.
J: A neviete s kým by mal hrať? Mal by niečo dať, old school to chýba.
M:Nemá zatial s nikým, ale myslím si, že určite niečo založí časom. Hrá dobre na base.
J: A prečo ste zobrali Mikitu? pozn: pohľad na Mikitu
M: Sa nepozeraj na mňa! Spýtaj sa jeho /Šipka/, prečo ma zobrali.
J: Teba sa pýtam, prečo si myslíš, že ťa zobrali?
M:Myslím si ,že som bol po ruke jediný basák – to je jedna vec a…
J: a straight edge-a musel nahradiť straight edge aby bol balanc…
M:Nie , to si nemyslím… Na tom nezáleží či si sXe alebo nie, v kapele.
J: Dobre. Čo ma zaújma ďalej je spomínaný koncert v Žiline, kde boli z časti publika dosť nevrlé ohlasy, proti ohlasy pri vystúpení Abhorrence. Myslíš si, že je Abhorrence pokrytecká kapela, keďže spieva o…
Š: Nooo…
J: Počkaj…kedže spieva o zabijaní zvierat , o utrpení zvierat a pritom dvaja z kapely jedia mäso? Myslíš si, že je to určitý druh pokrytectva v rámci kapely?
M: Aaaaaach jaj. Môžem k tomu niečo ja povedať? Myslím si, že to nie je pokrytectvo, pretože tie texty sú subjektívne šipové texty. Myslím si to teda, že to tak je.
Š: Však jasné…
M: …možno to tak vyzerá ako nejaké pokrytectvo, ale pokial ja viem tak už aj trebárs Hawajský je vegetariánom a Krivic nie je, ale myslím si ,že je to len otázka času kedy bude.
J: Dotýka sa to Vás ako kapelu, že Vás niekto bere ako pokrytcov, že napríklad hlásate nejaké myšlienky, že chcete niečo dokázať , povedať ľuďom, ale celá kapela sa s tým nestotožní. Dvaja či traja zo štyroch členov…proste žijú týmto životným štýlom…a jednoducho či sa Vám to nezdá pokrytecké?
Š: Naše nie, ale hlavným cieľom je rozšíriť tento názor medzi ostatných ľudí.
J: Takže to je Vašim cieľom?
M:Ja si myslím…
J: A dôvody prečo ste chceli založiť kapelu? Prečo chcete hrať v kapele? Čo chcete dokázať tým,že budete hrať v kapele? Či máš nejakú filozofiu za tým?
M: Hlbšiu filozofiu?
J: V úvodzovkách hlbšiu filozofiu…
M:Nepovažujem…neviem čo považuješ za hlbšiu filozofiu, ale…samozrejme nepopieram, že je to aj trošku taký druh exibicionizmu a ukázanie sa ľuďom, ale v prvom rade sa chcem angažovať v kapele, lebo chcem niečo povedať ľuďom, svetu aj keď nie som spevák. Chcem, aby ma ten svet vypočul a myslím si, že už len tým, že budem s ľuďmi komunikovať a tým, že budem v rámci scény o tom hovoriť, tým veľa nedosiahnem a prikláňam sa k názoru kapely a textom kapely, ktorá propaguje vlastne zvieracie práva. Som s nimi plne stotožnený a to je dôvod prečo tam som.
J: A myslíš si, že je dôležitejšie propagovať práva zvierat ako práva ľudí?
M: Myslím si, že by to malo byť v jednej rovine, podľa mňa. Mali by byť v jednej rovine.
J:Chystáš sa spraviť text na práva ľudí? Ja viem, som na Vás krutý.
Š: Práva ľudí? Noooo? Hehe.
M: Tak povedz ako vznikajú tvoje texty?
Š: Moje texty vznikajú z ničoho nič.
J: To jest?
Š: Čo ma prvé napadne. Problémy , ktoré ma serú tie dávam najavo v textoch.
J: Ktorý je tvoj obľúbený text?
Š: Deadborn.
J: A o čom je?
Š: O zvieratkách a ich utrpení – hehe.
/pozn: v aute sa nesie strašne tlmený smiech všetkých zúčastnených lopát/

M: Ja by som chcel ešte dodať vlastne, že zvieratá nemajú šancu ani dispozície, že nemôžu dať najavo svoje utrpenie, možno istými emóciami a znakmi, ktoré veľa ľudí nevníma, ale ľudia to môžu otvorene povedať a vystupovať za svoje práva. A preto si aj myslím, že Šipo robí hlavne texty o právach zvierat, lebo tým zvieratám to nie je umožnené a oni to ani nedokážu povedať tak,aby sme im my porozumeli.
Š: Súhlasím !!!
J: Čo by si sa opýtal?
M: Teba? Či čo?


J: Nie seba? Čo by ste chceli o sebe, aktivitách povedať? Keď máš príležitosť. Ty si teraz Mikita akčný v rôznych iniciatývach. Ako straight edge si založil iniciatívu ŽIVOT BEZ DROG, skús nám o tom povedať viacej ! Tvoje aktivity v scéne, okrem toho, že začínaš…
M: No pozor, ja tie aktivity chcem rozšíriť aj mimo scény, dostať to medzi ostatných ľudí. Taká stručná história mojich aktivít siaha…
Š: Prestaň s tými šušnami …
J: Hehehe
M: Potom ako som skončil školu som išiel pracovať do obchodu, kde som pracoval asi rok a niečo. Kde som predával počítačové hry atď. No a zistil som ,že táto robota ma vôbec nebaví a ani som sa s ňou nejako nestotožňoval. Tlačiť ľuďom niečo nasilu…
J:Fajn, Mikita ale ja to budem prepisovať, skús to urýchliť..hehe
M: ..hehe..A preto som sa rozhodol, že skúsim byť iniciatívny v mimovládnych organizáciach. Pomáham teraz v Ľudia proti Rasizmu, kde spolupracujem s Lacom Ďurkovičom a inými ľuďmi pohybujúcimi sa v tejto iniciatíve.
J:A popri tom si..

Krivic na rukách, foto fotovojak


M:…a popri tom som teraz…na Slovensku je taký problém, že naša vláda chce schváliť zákon , ktorý bude dovolovať, bude benevolentnejší vlastne v legalizácii reklamy na alkohol a cigarety a preto sme si povedali a Laco to nejako vyprovokoval, trošku nás popudil proti tomu a hlavne mňa, pretože som straight edge a že som v jeho okolí iniciatívny. Založil som občiansku iniciativu spolu s Lacom Ďurkovičom, ktorý nám v tom pomáha a dáva nám radi + ďalší dvaja chalani Martin V. a Michal. Ideme bojovať proti schváleniu tohoto zákona. Nie proti schváleniu, ale na jeho prerobenie od základov.
J: Tak aby neprešiel?
M: Tak aby prešla jeho predložená verzia. Ďalej sa chceme zaoberať problémom drog. Hlavne legálnych drog, lebo na tie sa dosť zabúda – cigarety, alkohol – lebo na ne sa v našej spoločnosti zabúda a sú odobrované. Uvidíme aký to potom bude mať cieľ, lebo táto iniciatíva vznikla len pred pár dňami. Uvidíme! Hlavne budeme apelovať na to, že treba vychovávať mládež k tomu, aby tie drogy nepoužívala, že je to zlé. Je tam určitá diera v informovanosti týchto ľudí, čo potvrdzujú rôzne štatistiky, ktoré ti môžem neskoršie dodať k tomuto problému. A to je asi všetko.
J: Myslíš si, že informovanosť detí na školách je malá, čo sa týka prevencií drogových závislostí?
M: Samozrejme, že je malá. Je malá a neúčinná, lebo to decko, keď príde zo školy s určitým názorom a vidí vlastných rodičov, ktorí su u neho najväčšiou autoritou, že si zapália alebo si dajú pivo. Pochopí svojim detským chápaním to, že to čo povedala pani učiteľka nie je pravda. Lebo jeho rodičia robia opak. Preto by som chcel aj tých rodičom nejako vzdelávať.
J: Myslíš si, že táto iniciatíva by mohla v budúcnosti viesť k tomu, že budeš v budúcnosti obklopený sociálnymi pracovníkmi, s ktorými budete robiť prednášky v školách a tieto veci prevenčného typu…
M: Určite ja by som to chcel a svojim spôsobom už sme obklopený ľuďmi, odborníkmi zo Združenia abstinentov Slovenska a postavil sa za nás aj Výbor zdravotníkov pri Národnej rade SR, ktorý nám s týmto pomáha a kopec ďalších ľudí. Aj politici, ktorý neviem či sa priklonili k nášmu názoru a pomáhajú nám v tom len kvôli tomu, že…
J: Sa blížia volľby…
M: …sa blížia voľby, ale to sa v konečnom dôsledku prejaví.
J: Treba ich asi aj trošku zneužiť v tomto, aby Vám pomohli.
M: Aby lobovali vlastne proti tomuto. Je tu dosť veľký problém, vlastne je to dosť iniciatíva reklamných agentúr, ktoré tlačia na Ministerstvo hospodárstva, ktoré predložilo tento zákon a asi si moc dobre neuvedomujú, čo tento zákon má za následok. Preto sme sa rozhodli, že vystúpime z radov obyčajných občanov a povieme niečo k tomu, lebo nikto sa s tým nezaoberá. Dokonca ani niektorý poslanci tento zákon vôbec nečítali a idú o ňom hlasovať a to je dosť závažný problém.
J: Ty si čo o tom Šipo myslíš?
Š: Ja súhlasím s Mikitom.
J: Čo teba donútilo byť straight edge? Že si sa rozhodol, že nebudeš piť?
Š: Ja som sa nerozhodol. Pre mňa to bolo prirodzené.
J: Pil si?
Š: Strašne málo som pil.
J: Fajčil si?
Š: Nefajčil som nikdy.
M: Bola reč o cigaretách..hehe.
Š: Ani kokoty nie ! – hehe.
J: Takže pre teba to bolo prirodzené…
Š: Stále to je pre mňa prirodzené.
J: Je pre teba dôležité hovoriť si SXE?
Š: Áno ! Samozrejme, že áno.
J: A prečo?
Š: Pretože to je takisto propagácia ľuďom…hej ty vole kukni tam je Kadlec ty vole…
/pozn: v tom sa pred oknom nášho stánku na štyroch kolesách objavil ujo Kadlec z Plzne, čím nás úplne vyviedol z rovnováhy, pretože to je ako keby sa nám zjavil Kristus pán.-hehe či Nezval či obaja naraz haha./
Š:…lebo keď som na koncerte a mám X-ko na rukách tak ľudia, ktorý o tom nič nevedia si položia otázku prečo má ten chlapík X-ko na ruke..hehe..a niekde si to zistia a môže im to niečo povedať. ….šššššššššššššššškrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr…niekto nám škrábe na sklo auta-pozn.
J: Práve prišiel bubeník Hawajský, poď nám niečo inteligentné povedať do rozhovoru…
Hawajský: Hmmmmmmmmmmmm…môže byť?
Š: Šukal si?
Hawajský: Byť či nebyť?
M: Piť či nepiť?
J: Počúvaj Hawajan , prečo si stále panic?
Heheheheheehehehehehehe-pozn.
Hawajský: Počúvaj ma ! Tie tvoje inteligentné otázky ma už nebavia.
J: Ďakujeme za rozhovor !!!
M: Poď sem Hawajský ! Veď si tiež člen kapely !
J:+Š: Stačia dvaja aj tak tu nie je miesto. Tento Fiat je vážne malinký.
J: To je všetko čo si chcel k tomu povedať?
Š: Hej všetko…
J: Ok, tak to trošku zcenzúrujeme.
M: Čo ? Aké cenzúrovanie?
J: Hehehehe, veď tam nebudem predsa dávať onééé a hmmmmm a prrrrrrrdddddddd….
M: Ok tak to je jasné, že nie.
J: No tak čo tu potom vykrikuješ! Chceš facku?!!
M: hehehe /pozn: rehot v aute/ Pome ďalej.
J: Ďalším nečakaným problémom v našej spoločnosti je problém interupcií. Schválenia zákona o interupciách. KDH /Kresťansko Demokratické Hnutie/ vyvíja tlaky. Politici vyvýjajú tlaky, aby sa uzákonil zákon, ktorý uzná interupciu za nelegálne. Myslíte si, že je to správne , alebo naopak-nesprávne !!?
Š: Ja si myslím, že všetko má dve strany. Život by sa nemal zničiť ani v zárodku. Na druhej strane, keď nejaká baba čaká detsko a nemá finančné prostriedky a je zo zlej rodiny…
J: Myslíš si, že finančné problémy zohrávaju v tom rolu?
Š: Alebo je príliš mladá a má celý život pred sebou…a pokazí sa jej život.
M: Ja by som k tomu povedal, že keď je evidentné, že sa nedokážu rodičia tohto decka postarať o decko, bude to mať na to decko veľké sociálne a psychologické následky. . Myslím si, že je lepšie voliť tú cestu interupcie akoby to z toho decka mal vyrásť niekto…
J: Vy mi tu hovoríte stále o finančnom pozadí tohoto problému. O sociálnej pozícii rodiny,ale myslím si, že sociálna rola rodiny nie je veľkým hľadiskom, prečo by mala byť interupcia povolená.Myslím si, že dôležitejšími faktormi v tejto kauze ani nie je psychika ,ale fakt ,že o tejto otázke diskutujú politici, chlapi. Je fakt, že politici rozhodujú o práve ženy. My sa stále pozeráme tými chlapskými očami.
M: To máš pravdu.
J:Tá žena nemá dovolené rozhodovať sama o sebe a faktory ako trebárs znásilnenie, kedy ekonomické faktori idú bokom, sú irelevantné. Ženu znásilnia a je tehotná. Narodí sa jej decko a to decko bude musieť vychovávať, aj keď to malé za nič nemôže, ale aký bude mať tá matka k nemu vzťah? Bude v ňom vidieť decko násilníka, alebo sa narodí mentálne postihnuté a má celý život skazený nielen decko, ale aj rodič. Myslím si, že toto sú podstatnejšie dôvody!!!
M:Hej, sú. Máš pravdu. V danej chvíli ma nič iné nenapadlo. Jednak som na túto otázku nebol pripravený a zaskočila ma. A ani som o nej toľko nepremýšlal-nezaoberal.
J:Na čo chcem poukázať je to ,že trebars vy spievate o zvieracích právach a pritom pozabúdame na to, že sme primát, ktorý je nad zvieratami /pozn: v úvodzovkách/.
M: V úvodzovkách.
J: Žijeme v spoločnosti a učení, že proste jednoducho sme nadradený v našom rebríčku nad zvieratami. Existuje tu určitý potravinový reťazec a pre mňa osobne vegetariánstvo nie je tak dôležité ako ľudský život. Ja by som osobne jedol mäso, keby som bol v situácii, že by som ho jesť musel, aby som prežil. Pre mňa trebárs nie je v SxE dôležité vegetariánstvo z hľadiska, že je to akýsi zákon o nejedení zvierat, ale žijem v dobe, kedy je možné uživiť sa ako vegetarián. A interupcie sú celkom pekný protiklad na váhu zvieracích práv, že často zabúdame na ľudské práva.
V tejto chvíli sa vypína diktafón lebo ujo sládkovič Peťo sa chystá nabúrať moje pekné červené x666x Uno a trúbi o sto šesť a spolu s ním sa v aute rozvaluje ujo Krivošík BFB, ktorého som roky rokúce nevidel…členovia mojej kapely With Evil Out.

Abhorrence v Bunkri fotil fotovojak

J: Aby sme to dokončili. Skúste sa teda vyjadriť k tomuto problému animals rights versus human rights.
M: No. Máš pravdu v tomto, mňa to ani nenapadlo. Práva tých žien sú pozabudnuté. Ale pokiaľ viem tak tuším ten zákon neprešiel.
J: Mám pocit, že ešte sa nehlasovalo.
M:Možno ,že by bolo dobré spraviť nejakú demonštráciu alebo kontaktovať niekoho.
J: Takto ďaleko som nechcel zájsť. Je to predovšetkým na ženách ako sa k tomu postavia. Možno ,že by bolo dobré spraviť nejakú petíciu na parlament. To sú naši zákonodárci. Dobre , že ma to napadlo. Myslíš si ,že je správne ísť voliť či nevoliť? Je to taká téma, že v scéne furt niekto blaboce, aby sme bojkotovali voľby a politikov,ale potom keď voliť nepôjdem a nevyberiem si stranu – myslím si, že nemám veľké právo kritizovať vládu či politikov, pokiaľ som ostal v tejto činnosti pasívny. Aj keď žijeme v občianskej spoločnosti a každý má nárok na svoj názor.
M: Dosť prolbémová otázka a nedokážem sa k tomu moc vyjadriť…
J: Ty si čo myslíš Šipo?
M:…záleží od toho aké strany sú tam a čo presadzujú tie strany. A treba uviesť aj ten fakt, že strany niečo propagujú a nakoniec aj tak skutek-utek.
Š: Myslím si, že na Slovensku je politika skorumpovaná a je jedno či volíš jedno zlo alebo druhé zlo.
M: Máš pravdu v tomto, ale sú určite strany, ktoré nedisponujú veľkými finančnými prostriedkami…ťažko povedať.
J:…tak ako som to uviedol…máš právo nevoliť a právo voliť v demokratickom režime. Či máš právno kritizovať niekoho koho si nevolil vo voľbách, keďže si nevolil?
M: to asi nemáš právo kritizovať…
J: Myslíš? Ono to má dve strany J !!!
M: Má to dve strany.
J: Si občan a máš právo vedieť čo sa deje v tomto štáte, ale…
M: Druhá vec, ktorú by som chcel uviesť na správnu mieru, že vlastne ak určitý počet ľudí sa nedostaví k voľbám, tak žie voľby sú zrušené a strašne veľké prachy, ktoré by sa mohli využiť na dobročinné účely vlastne sa zbytočne dáva na voľby. Tam sa točia obrovské prachy, ktoré si my obyčajný smrteľníci nedokážeme predstaviť o aké sumy ide. Politiku a lobistiku jednotlivých strán.
J: Myslíš si, teraz ma napadlo, ohľadom financovania. Vieme, že je kopec nadácií, ktoré sú sponzorované štátom či príspevkami organizácií, firiem atď. Vieme, že aj samotný McDonals sponzoruje určité nadácie, ktoré potom rozdelujú prachy organizáciam.
Š: Trebars McDonald sponzoruje UNICEF.

Abhorrence v Žiline


J: S tým trebárs súhlasím. Je to dobré. Lebo prachy na tie decká sú potrebné. Vieš trebárs ako organizácia Sloboda Zvierat či Ži a nechaj Žiť z nadácii, ktoré sú čisté. Či neberiete prachy od niekoho proti ktorému bojujete !!!
M: Toto ti nedokážem povedať, lebo ja neviem z akého zdroja nám idú prachy, z akých nadácii. O tomto by bolo dobre sa porozprávať s Lacom Ďurkovičom, ale som presvedčený o tom ,že Laco sa dosť zaoberá týmito vecami a dáva si bacha na to. V podstate je pravda, že nadácie sú všeliaké a podporujú rôzne pičoviny a organizácie, ktoré si raz za rok vydajú nejaký manuál či kódex dobrovoľníka a berú za to grant vo výške 30 miliónov a nič nerobia a berú plati 20 tisíc mesačne. Pritom to nikto nečíta a nikto to nepotrebuje. Kde sa tie prachy podejú o tom už nikto nevie. Ľudia sa tam točia celý deň na stoličkách.
J: A ty kebyže sa dozvieš, že prachy ,ktoré sponzorujú Ľudia proti razismu pochádzajú , trebárs od Shell či McDonalda, proste nejakej takejto organizácie…
M: V momente by som asi odišiel. Lebo je to v rozpore s mojim presvedčením. No nie odídem, vlastne by som sa porozprával s členmi a vypočul ich stanovisko, počkal by som si čo urobia, a keď nič tak by som odišiel.
J: Myslíš si teraz, že keď žijeme v konzumnej spoločnosti: chodíme do potravín kupovať potraviny, platíme dane atď a týmito prachmi podporuješ štát a určité záujmové skupiny. To máš ako s tými voľbami. Tým že platíš, ide o prachy, aj tak platíš koniec koncov prachy tomuto systému a nevybereš si. Či by si tieto prachy v tomto význame nevyužil? Trebars z toho McDonaldu.
M: Určite nie !
J: Zneužiješ ale ich prachy proti nim ! Čo ty na to z tohto uhlu pohľadu?
M: Určite nie, lebo veľa ľudi by sa postavilo proti tomu a by to veľa ľudi videlo inak. Ja to tiež vidím inak, lebo by sa to možno aj medializovalo. Keby to prepuklo a medializovalo, že podporujeme nadnárnodnú spoločnosť, ktorá je brutálna a má na svedomí…
J:Podporuješ ju tým, že jej dávaš prachy?
M:Nie !
J: Vieš oni trebars dávajú určité prachy nejakej nadácii/fondy /grantovej/ a nevieš či tie prachy čo tam dali oni sú tie čo si dostal ty ! Tam je veľká hromada peňazí a jedným z prispievateľov je McDonald /napr./ a z tej kopy ty dostaneš grant.
M:Ťažko je mi sa k tomuto vyjadriť, vážne neviem, nad tým by som musel veľa rozmýšlať.
J: Chcel by si k tomu niečo povedať ešte?
Š: Neviem. Na jednej strane to je dobre podporiť takúto činnosť ako Ľudia proti rasizmu a na druhej strane treba povedať ,že môže ísť o špinavé prachy.
M: Je to tak, dal do jednej vety to o čom som kecal desať minut.
J: Zo Šipka sa stáva intelektuál. Hehe
Š: Treba byť konkrétny !
J: Aspoň ušetríme papier. Dalej by ma zaujmalo ako vidíte stav dnešnej scény v Bratislave? Ako sa pozeráte na kapely ,ktoré tu hrajú a keď hrajú či hrajú dobre , či sú to dobrí ľudia, alebo to ide ruka v ruke s imidžom.
Š: Veľa dobrých kapiel sa rozpadlo, alebo nejakým spôsobom pokazilo a scéna v Bratislave na jednej strane v pohode a na strane druhej by mohla byť aj lepšie napríklad oproti Prahe, kde je stokrát lepších koncertov. A kapiel by mohlo pribudnúť.
J: Myslíš si ,že Blawa potrebuje viacej koncertov?
Š: Koncertov ani nie ,ale viacej kapiel rozličných štýlov.
J: No dobre, keď už sme pri tých rozličných štýloch…trebars sa sem pokúšam ťahať emo kapely, na ktoré ľudia nechodia a strašne veľa ľudí proste odmieta prísť na emo koncert len skrz toho, že je to emo kapela a majú plné reči slov unity a všetkého možného okolo toho a že koncerty treba robiť, a keď sú tak sa idú radšej najebať do podniku v meste atď. Myslíš si ,že je to správne? Nehovorím ,že keď sa ti to nepáči, že musíš prísť, ale na druhej strane je to smutné. Blawa je metalová a stále niekto vzlyká…
Š: Ale nemôžeš poniekom chcieť ,aby chodil na každý emo koncert, keď táto hudba sa mu vôbec nepáči.
M: Každí má právo povedať NIE, ale zas by nemal vykrikovať o UNITY. K tomu by som dodal, že ľudia ,ktorý sa vyjadrujú na margo emo kapiel. Dosť takými výrokmi, že sú to kokoti a buzeranti. Takých by som kopal do riti , pretože vedia veľké hovno aký su to ľudia, nikdy sa s nimi nerozpravali a strašne ma to mrzí. V tomto ma táto scéna sklamala. Nemajú záujme o dialóg s tými ľuďmi a to je humus. Takým ľuďom to treba vysvetliť a keď ani to nezaberie , tak sa od nich jedine separovať.
J:Pre mňa je to obmedzenstvo.
M: Aj pre mňa je to obmedzenstvo…
J: …pretože, mňa trebars osobne sklamal koncert the Atlantic Monthly ,keď tu hrali prvýkrát aj druhykrát. Sú to úplne vymakaný ľudia.
M: Jasnééé, sú to úplne vymakaný ľudia a strašne ich mám rád…
J:Boli aj srandovný…a ľudia proste nedošli, keď tu hrali druhykrát. Jednoducho tú hudbu odsudzovali. No dobre , nemuselo sa im to páčiť, ale proste…neviem…mňa proste štve iba to odsudzovanie, že hrajú pomaly. A nepoznajú tých ľudí…, ale stále sú to hardcore kids ako my.
M: Pozor ! Oni nepoznajú ani ich texty či filozofiu, proste nič a to je to čo mňa na tom sere lebo ty sa nesmieš pozerať na HC kapelu iba ako na hudbu, ale na názory, posolstvo kapely a to ma sere. Pre mňa je to akýsi druh rasizmu voči hudbe, lebo je to to isté ako keď pošleš človeka, ktorý je čierny do riti, len pretože je čierny. Strašne ma to serie a neviem čo s tým robiť.
J: Ty si Šipko taký metalista. Povedz na to niečo.
Š: No? HC..
J: Ty si taký, že teba musím na tie “HC” koncerty nútiť a vydierať ťa, niekedy až tlačiť haha.
Š: Ja prídem na každý HC koncert, či už to je metal alebo…samozrejme, že na EMO sa moc neteším..hehe…, ale čo ja viem? Je to také? Emo neodsudzujem , ale nepáči sa mi to a to je asi všetko !
J: Chcete povedať ešte niečo na koniec?
Š: Ešte daj nejake otázky ! Však je toho málo.
J: Kámoško však je to dlhé, čo si myslíš, kto to bude prepisovať?
M:Nevadí, musi to byť dlhé /hehe/.
J: Uf ! To bude dlhé ako prasa. Môžem to dať síce aj na internet, ale…
M: Tak sa nás opýtaj na naše prvé pocity pri prvom koncerte !?
J: Vaše pocity? Povedz Ty Šipko. Viem o tebe, že si bol volakedy plachá osobnosť. Ani slovka si neprehodil. Zrazu BUUUM, že Šipo je spevák v kapele…a teraz zrazu../hore-nos-hehe/
M: Ja keď som to počul, tak som nechápal..hehe
Š: Čo si počul?
M: Šipo je v kapele? A tak..proste som tomu neveril.
J: Nezmeškáme koncert? Nerád by som … a je tam prvá kapela… ideme ďalej !
Š: Bola tam tréma prvých pár koncertov, ale časom sa to zlepšilo. Potom už nebola absolútne žiadna tréma a pocity boli skvelé po prvom koncerte.
J: A Mikita? Tvoj prvý koncert bol v Košiciach…to bol pekný úvod.
M:Bol som celých pár dni predtým nervózny a celé noci som nespával, sa priznávam, lebo to bolo pre mňa veľmi dôležité. Prvý pocit? Mal som trému, ale akonáhle som predstúpil pred ľudí a začal som hrať , jednoducho tá tréma opadla a úplne som sa odviazal. Pocity po tom sa nedajú opísať, jednoducho, lebo je to veľmi silný zážitok. A pre mňa to bol sen, ktorý som mal už niekoľko rokov, takto začať hrať a vystúpiť s nejakym názorom pred ľuďmi/kapelou. Vidieť , že sa im to páči a o to ide. Je to super pocit a každému ho prajem. Je to vymakané. Nedá sa to prirovnať k ničomu. Ani k sexu či orgazmu. Ničomu. Žiadnemu pocitu. Nedá sa to popísať, treba to zažiť !!!
J: A myslíš si, že by mal byť na koncertoch……mosh?
M:Myslím si, že hej, ale mali by tam fungovať nepísané pravidlá, akési obmedzenia moshu, aby to nedopadlo tunak ako v belgicku či taliansku, kde sa ľudia pomali zo srandy bijú, narážajú do ostatných a pritom dochádza k zraneniam, hej? Takže podľa mňa by mali byť…takto…mali by sa ľudia mierniť a mali by byť ohľaduplní k tým ľuďom čo prišli kvôli počúvaniu hudby a postávaju. Prišli sa týmto spôsobom zabávať.
Š: Čím hustejší mosh , tým lepšie, ale samozrejme bez agresie !!!
J: Asi viete na čo som narážal … ?
M: Jasné, vieme. Hovoríš o probléme, ktorý nastal v Žiline. Ja by som chcel k tomu povedať, že nechcem odsudzovať ľudí, ktorí voči nám nejako vystúpili. Skôr by som povedal, že tam sú ľudia zvyknutí na inú atmosféru na koncertoch a to bol ten problém. Podľa mňa zažili niečo ako šok, že čo sa to tam deje. Ich prvá reakcia a verím tomu, že to tak je. V podstate…nemôžem sa za to ospravedlňovať, lebo ja som tam nehral vtedy…
Š: To nebolo o kapele. To bolo o ľuďoch – ako sa zabávali.
M: Presne tak a myslím si, že nemali tak ostro vystupovať voči nám. Mňa ako dobrého kamaráta a teraz aj člena kapely sa to dotlko, ale chápem ich do istej mieri.
J: Veď hej, chápať ich môžme…len ospravedlniť by som sa neospravedlnil. Určite nie za to ako sme tancovali. Keď prišla celá bratislavská mosh agitka na cudzie teritórium.
M: Ani ja by som sa neospravedlnil, lebo nikomu sa tam nič nestalo a nikto nebol zranený. A myslím si, že ten človek čo to písal v tom zine, mu išlo aby sa trošku rozpútala nejaká zaujmavá diskusia okolo toho a prilákala zopár čitatelov na tento zine.
J: hehe-to je podľa mňa blbosť-hehe. Ale podľa mňa tam išlo o pocity. Jednoznačne pocitová stránka a šok z niečoho nového a trošku dávka menejcennosti.
M: Mne to v prvom momente tak pripadalo, že nejaký človek počul o nejakom probléme , ktorý bol inde , v inom štáte či zinoch a chcel sa k tomu vyjadriť – a trošku to prehnal.
J: To sa zdalo aj mne, keď som začal čítať prvé riadky “krásnej” korešpondencie… ,ale to je iný príbeh tohto sveta…

Tomáš a Krivic v Bunkri foto fotovojak

A tu sa niekde končí rozhovor s mladou krvou bratislavskej/slovenskej scény. Dúfajme, že im nadšenie pre hardcore-ové myšlienky vydrží čo najdlhšie , a že svojim škriekaním a pískaním budú dlho otravovať naše uši a aj oči. Už čochvíľu by sa mala zjaviť na internetovom poly nová webstránka, ktorá bude venovaná slovenskému hardcore-u, kde sinájdete aj ABHORRENCE stránku s ich fotkami, textami atď.
Prípadný záujemcovia o koncerty či rozhovori, kontaktujte abhorrence na ich webe http://www.abhorrence.sk


Zahrajú za cesťák, ubytko a teplé jedlo a Šipo aj pohúli kožený doutnik, keď bude treba, haha.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s