Roger Miret

“Legendárnych” kapiel sa na Slovensko nedostalo a ani nedostáva často, preto každá udalosť je viacmenej ako sviatkom. Pokiaľ si zoberieme 1998 tak to bol taký prelomový rok v scéne. Začalo sa to všetko kurviť a drviť na subscény v rámci scény. Určite to nemá za následok tento koncert, ale bol to jeden z posledných unity koncertov aké som kedy zažil na Slovensku. Stretnúť ste tam mohli každého od punkáča, krišnákov cez skinehadov po hardcore kids.
Skvelá atmosféra aj tomu, že headlinerom chýbal Miret za mikrofónom.
Prečo? Viac sa dozviete v tomto rozhovore od Bigfoota, ktorý spáchal na ceste do Viedne v aute s ich tour managerom Moshom a Miretom samým.

Roger Miret v Londýne, foto amentma

PS: Aj vďaka koncertu Agnosti front v Prahe niekedy v roku 1996, kedy sa vrátili na pódia s ich comebackovým albumom Something gotta give, som sa rozhodol robiť hardcore časák. Keci, že sú to zasraný nacionalisti si môžete nechať. Amerika nie je kurva Slovensko.

Tí, ktorí v Bratislave nezmeškali koncert AF, vedia, že Roger Miret nebol prítomný. Slovenskí colníci prekazili zábavu AF a asi 350 fanušíkom. No aspoň Vám prinášame rozhovor s R. Miretom, frontmanom legendárnych AF. S Rogerom som sa rozprával ja, Bigfoot /vyslaný redaktor Brotherhoodu/, ktorý som viezol Rogera spolu s Moshom, jeho nemeckým tour managerom , z rakúskych hranic do Viedne. Tento rozhovor sa odohral sčasti na hraničnom priechode Berg a sčasti po ceste. Roger mal spočiatku zlú náladu, bol smutný a unavený z problémov na hraniciach /veď kto by nebol/, no neskôr sme si výborne pokecali. Takže tu vám prinášame takmer plné znenie.

SCÉNA

B: Velká škoda, že nebudete hrať kompletní.

M: Áno. Strašne rád by som hral. Ale keď ma nechcete pustiť cez Vaše hranice?

B: Tu ešte vládne veľmi byrokratický systém. Nechcu dovoliť žiadnu výnimku, im nevysvetlíte, že ide len o koncert.

M: Áno, však ja nechcem zostať vo Vašej krajine.

B: Stretol si sa s niečim takýmto ešte niekde inde ako na Slovensku behom Vášho turné?

R: Nie. Toto neviem pochopiť. …kolko lístkov sa už predalo?

B: Asi dvesto. Včera tam bol koncert kapely Sinister, to je death metal, a vnútri bolo asi dvestopätdesiat / tristo ľudí.

R: V tom istom klube?

B: Áno, tam bývaju rôzne štýly.

R: A bol to dobrý koncert ?

B: Áno, ľudia sa bavili.

R: To je dobre.

B: Všimol som si, že máš mikinu Morning Again.

R: Mám veľmi rád tu kapelu.

B: To je aj moja oblúbená. My sa snažíme hrať troška podobný štýl ako oni.

R: Ty máš kapelu?

B: Áno

R: A ako sa vola?

B: Cry out. Ja spievam.

R: To je výborne. Je to straight edge?

B: Nie, ale celkovo je to dosť ovplyvnené. Texty sú kombináciou straight edge, vedomia Krišnu a mojich osobných názorov.

R: To je vynikajuce.

B: Zatial robievame len také lokálnejšie koncerty, ale máme v pláne už aj nejaké ďalšie po Slovensku.

R: Áno, nesmiete to vzdať
.
B: Jeden môj priatel vydáva straight edge zin Brotherhood, ja tam tiež píšem. Problém je, že sxe je u nás dosť nepopulárny, ľudia radšej piju a fajčia. Myslím si, že dodržiavanie regulácii by obmedzovalo ich slobodu. V celej našej krajine, ktorá má cez 5 miliónov ľudi, je asi 12 az 15 sxe kids. Brotherhood vychádza asi 50 až 60 kópii jedneho čísla, takže nič velkého. Dúfali sme, že doňho budeme mať fotky z koncertu. Je to problém, keď nebudeš hrať.

R: Áno.

Agnostic front, Gotta go

MOSH: Daj mi adresu, ja ti nejaké fotky pošlem, fotím na koncertoch. A môžem ťa aj s Rogerom vonku vytofiť. Rovno pred colnicou. /smiech/

B: Vo dvoch číslach sme už písali o AF.

R: Máš tie ziny so sebou?

B: Nie, odchádzal som v zhone…Dúfali sme, že s tebou a Vinniem Stigmom spravíme spoločne interview.

R: S Vinniem ešte stále môžete. Vinnie Stigma je najčistejší straight edge na svete.

B: Naozaj ?

R: /smeje sa/ Áno, áno…ale nie!

B: Poznáš Keitha z Cause for alarm?

R: Áno, veľmi dobre.

B: On sa zaoberá vedomím Kršnu, nie?

R: Áno, je vo vedomi Kršnu už veľmi dlho.

B: Čítal som jednu stránku z jedneho zinu z roku 1983 a už tam písal o Védskom poznani.

R: Áno, uz davno…

B: A čo kapely ako 108 alebo Shelter?

R: Shelter sa vraj teraz rozpadli.

B: Áno? To je veľká škoda. Čo budú teraz tí ľudia robiť?

R: Ray asi ďalej Better than a 1000. Problém je v tom, že ani u nás nie sú Kršna kapely až tak populárne.

B: A napríklad Earth Crisis?

R: Áno, straight edge kapely sú veľmi populárne…Počul som , že Earth Crisis teraz vydali nový album na Roadrunneri. Počul si ho?

MOSH: …čo aká kapela?

B: Earth Crisis. Áno, mám ho doma. Je veľmi dobrý. Ale vo zvuku je už trošku cítiť ten progresívny zvuk veľkých kapiel, všetky sú si niečim podobné. Ale je OK. Aj keď už to nie je ten underground.

R: Áno…Sick of it all idu vydať nový album…

B: Aka kapela?

R: Sick of it All.

B: Počul som, že to má byť živák…

R: Nie, nie. Normálny album. Maju byť potom aj na turné po Európe. Tebe nevadí, keď niekto pri tebe fajčí? Poburuje ma, že tolko ľudi fajčí. Ja nefajčim, intolerancia tých ľudi je strašná.

B: Vadi mi to, ale som schopný to tolerovať dokial ma to neobťažuje. U nás fajčí prakticky každý.

Agnostic front, foto amentma

RANNÉ VSTÁVANIE

B: Mám dojem, že je únavne takto cestovať. Chodiť neskoro spávať, a tak ďalej.

R: Áno, môže to byť zábava, alebo únavné. Vyčerpávajuce. Chodím spávať tak o tretej, o štvrtej.

B: Vtedy ja normálne vstávam.

R: O štvrtej?

B: To už som hore.

R: Kedy vstávaš?

B: O pól štvrtej.

R: Prečo? Z vlastného rozhodnutia?

B: Som oddaný.

MOSH: už dlhší čas veľmi zaujatyý: Čo v tedy robíš?

B: Chanting a tak ďalej (chanting znamená, opakovanie alebo prespevovanie mantier)

MOSH pre Rogera: To, ale všetci Kršnovci vstávaju tak skoro. To nie len on.

Roger: Ale prečo tak skoro?

B: Ráno je dobrá atmosféra. Keď vstaneš s čerstvou myslou, celý deň si živší.

MOSH: Ráno? Pól štvrtej ráno je ešte hlboká noc! Ja keby som vstával o pól 4, tak celý deň som ako mŕtvy.

Roger: A kedy chodíš spávať?

B: O deviatej. Spávam teda šesť a pól hodiny.

R: A vstávaš zase kedy?

B: No o pól štvrtej.

R: Tomu nerozumiem.

MOSH: Ide spať o deviatej večer a vstáva o pól štvrtej ráno…

Miret: A ha. Moja žena robí jogu. A pritom chantuje /spieva/. A vstáva o šiestej. Chodieva do toho chrámu v New Yorku, kde ten chlapík založil vedomie Kršnu.

B: Áno, to bol Srila Prabhupada.

R: Moja žena sa tam s niekym rozprávala. Ona vyznáva hlavne indické náboženstvo, nie je to úplne vedomie Kršnu, aj keď maju rovnakého Boha. A zistila nejaké odlišnosti medzi vedomím Kršnu a medzi tým náboženstvom. Že sú tam dosť velké rozdiely, aj keď Boh je ten istý.

Agnostic front v Londýne, foto amentma

ANIMAL RIGHTS

B: Čo si myslíš o právach zvierat? Myslíš, že sú rovné ľuďom, čo sa týka života?

R: Osobne súhlasim s väčšinou z toho, ale nemôžeš to brať príliš. Ja osobne mám velmi rád zvierata, bol som štyri roky vegetarián.

B: Už nie si?

R: Nie, mám na to taký volný názor. Máš súrodencov, bratov alebo sestry?

B: Mám sestru.

R: Je staršia ako ty?

B: Mladšia. Má dvanásť.

R: Skutočne? Ja mám dvanásť ročnú dcéru.

B: Ozaj ?

R: Áno. Moja dcéra bola vychovávaná ako vegetariánka. Jej matka je vegánka. Už asi pätnásť rokov. Ale musíš zabíjať, aby si mohol žiť. Každí zabíja.

B: Védska tradícia akceptuje zabitie zvieraťa v prípade nutnosti alebo prežitia. Ale za normálnych okolnosti ich nemusíš zabíjať, máš dosť rastlinnej stravy. Ale keď je to nutné pre prežitie, vtedy je to dovolené.

R: Áno.

B: Zvieratá stoja vo fyzickom svete nižšie ako ľudia, lebo nemaju uvedomenie. Nemaju inteligenciu. Ale z transcendentálneho alebo duchovného hľadiska, duša je kvalitatívne rovnaká s inou dušou, oni sú len v nižšom tele. Tu sú dve roviny pohľadu / duchovná a hmotná, fyzická.

R: Áno. Rozumiem…Keď mala dcéra sedem rokov, rozhodla sa, že bude jesť aj ryby. Bolo to jej vlastné rozhodnutie. Bola už dosť stará na to, aby sa vedela rozhodnuť. Keď mala deväť rokov, začala jesť aj kuracinu. Ale nikdy nejedla mäso, ako hovädzinu. Niekedy mi hovorí: ty ješ kravičky a podobne, ale tá krava už zomrela. Myslím tým, že už je mŕtva, teraz už je to jedno, či ju zjem ja, alebo niekto iný. Ale radšej by som bol, keby zostala vegetariánom.

Londýn, foto amentma

VÝCHOVA A VZDELANIE

B: Myslím si, že je to výborne, keď rodičia daju deťom možnosť slobodne sa rozhodnuť.

R: Áno, už bola dosť stará, aby sa sama rozhodla.

B: Niekedy rodičia nechcú uznať samostatnosť dieťata. Myslia si, že nikdy nebude dosť staré na to , aby mohlo samo rozhodovať. Oni sú predsa rodičia, oni stoja vyššie.

R: Nie, to nie je správne. Ja sa učím veľa od svojej dcéry. Dokážem sa od nej veľa naučiť. Napríklad, Rick z Dropkick Murphys má šestnásť ročného syna. Je to výborny chlapec, skutočne. Rozhodol sa, že nechce ísť na college, ale že bude cestovať po Amerike a bude o tom písať. Chce sa stať spisovatelom. Rick bol z toho veľmi nešťastný. A ja som mu povedal: len ho nechaj. Nech to urobi. Nech najprv cestuje, na college môže ísť vždy. Možno ma naozaj talent. Keby mal chodiť do školy, kde ho niekto bude učiť písať podla svojich predstáv, tak bude písať ako oni. Keď má talent, nech ho vyskúša. Keď ho bude niekto učiť v určitých hraniciach, nikdy nevyvinie svoj vlastný štýl.

B: Áno, to poznám. Ja chodím na univerzitu, a učitelia, čo tam učia svoje vlastné názory a nechcu akceptovať nič iné. To sa mi často stáva.

R: Áno. Preto moja dcéra chodí na alternatívnu školu. Tam maju taký systém, že nejde napríklad do prvej triedy, keď ma šesť rokov, ale je zaradená do jednej skupiny s rovnako mentálne vyvinutými deťmi, aby sa mohli jeden od druhého učiť.

B: To je výborne. U nás su problémy so základanim takýchto škôl, kvoli ministerstvu školstva…Keď sa u nás teraz nedávno zmenila vláda, ľudia si mysleli, že sa vela zmení. Ale ako to tak vyzerá, asi nie tak skoro. Vždy je to len horšie.

R: To je problém.

B: Ja si myslím, že nikdy sa to nezlepší. S postupom času sa všetko len zhoršuje. A úspechy, ktoré dosiahneme, sú len dočasne. Podobne je to aj so straight edge. Je to ako bojovať proti príliovej vlne.

R: Rozumiem, čo tým myslíš. Ale musíš robiť veci kvôli sebe. Keď je niekto straight edge …ty si sxe kvôli sebe, nie preto, že sú ostatní. Rob, čo myslíš, že je správne.

B: Musíš cíti, že je to správne.

R: Rob to, čo cítiš. Ale nerob niečo preto, že to robia druhí. Rob to kvôli sebe.

Agnostic front, Londýn foto amentma

HARDCORE PRIDE

B: Čo si myslíš o hardcore pride? Alebo o pýche /pozn.pride znamená pýcha/ vo všeobecnosti? Myslíš si, že je dobré byť pyšný, alebo radšej byť pokorný?

R: Musíš byť pyšný. Keď budeš celý život pokorný, nikto ťa nebude počuť. Musíš byť pyšný na to, čo robíš. Ako bolo to meno tvojej kapely?

B: Cry Out / znamená to výkrik/

R: Potom musíš kričať a byť na to pyšný. Keď si vedomy Kršnu, musíš byť na to pyšný. Buď vždy pyšný na to, čo robíš. O tomto je naša pesnička “Believe” (believe = ver, veriť). Počul si náš nový album?

B: Nový?

R: Something`s gotta give.

B: Áno, mám ho doma. Je výborný.

R: Tak tam sa spieva: ver v seba, ver vo svojich priatelov, ver v hardcore. Ver , že robíme správnu vec. Ver v to, čo robíš.

B: Áno…U nás v slovenčine, má slovo pýcha dosť negatívny zmysel. Ide z toho až taká ignorácia, arogancia alebo agresivita.

R: Tak to nie je. Potom to nie je správne.

Roger Miret, foto amentma

BOH, CÍRKEV A NÁBŽENSTVO

B: Počul som, že sa modlíte pred koncertom. Je to pravda?

R: Čože?

B: Že sa modlíte pred koncertom.

R: Áno. Modlíme sa.

B: Je tvoja viera založená na nejakej církvi, alebo je osobna?

R: Je osobná. Ale v základe je katolícka.

B: Myslíš si, že je lepšie realizovať Boha prostredníctvom vlastnej skúsenosti alebo že prídešdo kostola a…

R Vlastnou skúsenosťou. Musíš veriť. To je jediné, musíš pevne veriť. To, že chodíš do kostola, neznamená, že veríš. Ako vedomý Kršnu nemusíš byť stále v chráme, každe ráno chodiť spievať do chrámu. To je v tebe. Je to individuálne. Keď nechodíš tak často do chrámu, neznamená to, že si menej vedomý Kršnu ako niekto iný.

B: Áno. Cez týždeň bývam doma a do chrámu chodievam cez víkendy. Tak to robim.

R: Ja chodím tiež do kostola tam, kde bývam, ale keď som na turne, že som preč tri štyri mesiace, tak tam nemôžem ísť. To neznamená, že som menej veriaci.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s