L´Point

Kto nevidel a nepočul Le point tak nevie o čom je život a bolesť hehe…vylož si to ako chceš, ja len viem, že ich mám rád. Sú to milý ľudkovia a spoločne s GNU a Wollongong či Lyssa patria medzi moje oblúbené kapely z posádky striebornej rakety. Mimochodom Le` point je ex POINT. Neviem prečo táto zmena, ale znie to tak francúzsky a ak sa tak pozrem na chalanov myslím, že to bude mať určite niečo spojené s francúzskym milovanim a uchylarčinami, pretože ako kult hovorí, oni vždy dostali tie najlepšie baby pod svoje krídla.


Snaď to prežijete…


Odpovedá svojim rozumom ujo Pinto a pán Krejča.

R: Velmi by ma zaújmala história POINT-u. Klasická otázočka na úvod…skúste to jeden zfromulovať do úvodniku…kto tam hrá? Roky narodenia, záluby, nástroje, farba očí, farba vlasov, číslo nohy a velkosť penisu? Klasické pííí..vinky pre mládež…

Point zo stránky SRR – ukradnuté foto ???

P: Pro Point je zasadni začátek 90. let, kdy z podhoubi pražských klubu (U Zoufalcu, 007, Ujezd ad.) buji particky, jejichž tehdejší členové se dnes zhusta objevují ve spojení se Silver Rocket rec.- jako členové UV, ideologové, výkonni umelci-otroci,priznivci,odpurci,teroristi a jini -isti. Pod puvodnim názvem Interrogation Point vznika na troskach a vracich (wrecks) vice či méne uspešnych kapel taky nás predchúdce, starý otec Otáznik. Historie po zmrtvýchvstaní (ha!) na jare roku 96 je asi taková: nová sestava, k božskému Jarinovi a ujetemu JFK se z ne zcela jasnejch prícin pripojuje Maca a Pinda, jejichž kouzelné patlava rytmika nezamenitelne podklada bizarní dílo celé ctverice; no a už múžu psát jakože My. Takže dál: první pracovní demo nahrané na cca ctvrty zkoušce,první hrani v klubu na Klamovce nedlouho poté, behem tri a púl let necela(?) stovka koncertu po Cechách. 1997 Sherudo?Garo 7“, 98 kompilacni kazeta Garbage From the Moon aneb Svinstvo z vesmíru a jeden track od Point, 99/00 komp.cd ?TenYearsEgo (vse SRR(?srr+scrapesound,?srr+noiseworksrec.) a opet jedna naše písnicka jako labutí písen vyše zmíneny sestavy. Po pamatným koncerte v prosinci 99 (+Gnu+Lyssa na 007) se nacas ukladáme k zimnímu spánku, ale novej line-up je už predbežne nacrtnutej. Nakonec namluvy se cleny TomIsMySugar a NaqueiManou dopadaj dobre a z nejakýho dúvodu opet na jare se rozjizdi Point v soucasny sestave: Dan S.-kytary, Tom S.-kytary, JFK-zpevy a tak, Stonek Stan-basy, Pinto-bubny, máme za sebou asi tricet koncíku a 7“split s Anyway (komando z Melníka-oooh!). Jinak jsme pracujíci/nepracujíci, studenti/nestudenti, narozený v první polovine 70s a jsme strašne šikovny fešáci. Skromný, jak jinak.

K: Point, vznikl jako Interrogation Point na Vánoce (ha!) 1991 jako zábava pro volný cas. Se mnou a Jarkou, tam hrál Stašek na bici a Franta Novák. Byl to rozladenej a falešnej pokus o no wave HC. Destrukce a váleni se po špinavejch podlahách (pripadne cestách). V léte minitour s Tom Is My Sugar a pražskými Cul-de-Sac (7 koncertú) po Jižních Cechách. Souputnici – Mdloba, Tom Is My Sugar, Gnu. Konec – jaro 1993. Podruhe v akci – 1996 spolecne s Macou a Pindou. První demo Quiz na jare 1997 po nem Adamová nabídka na nahráni singlu pro Silver Rocket. Sherudo Garo vyšel na jare 1998, singl slyšeli kluci ze Sunshine a mela s toho být podzimní spolecná minišnúra po Nemecku a Svýcarsku. Nedopadlo to, ale to už jsme meli veci na kompilacich Svinstvo z Vesmiru a Ten Years Ego. Ke konci 1999 už jsme jen stihli zahrát jako support A Drastic Measure, na rozlúcce s Tom Is My Sugar a na Silver Rocket party II. Nová sestava od minulého roku, pribili kluci z TIMS a Standa z Naquei Manou. Máme splítko s Anyway. Loni jsme odehrali cca 30 koncíku po Cechách a Slovensku. Jsme štastní sedmdesátnici, s šedivejma škránema, modrejma ocima a protézama místo zubú a penisu. Záliby jsou rozlicné. Mám rád dobrou muziku, knížky a bijáky (nekdy i ten, co mu ríkame realita). Ostatní mají rádi rafinovanej sex s nafukovacíma pannama, ganju/tigris a pivo. Nástroje do dneska moc neovládame, u me je to dokonce postrehutelné, protože snažím zpívat. Ale to už te po Bratislavském Propeller predstavení nemúže prekvapit.

R: Prečo POINT? Viac zmyselná otázka? Áno je to tak, chcem vedieť prečo práve názov / meno POINT /bod/ a dôvod, prečo si založil kapelu?
Nezdá sa vám, že kapiel u Vás v Čechách a aj vo svete už je dosť a je zbytočné zakladať nové a nové hudobné telesá? Dá sa vôbec ešte niečo povedať ľuďom? Nájst nový smer? Nové zvuky? Nové škrípania? Nemáte chuť to zabaliť a robiť niečo iné? Starat sa o deti?

L´Point – Kriegswichtig


P: Název,no…, proste název, možná by ti k tomu nekdo z kapely rekl neco jinyho, ale ať se kapela jmenuje treba the Vains nebo Naftalin nebo Leva Prava, na jmene moc nezáleží, chce to jen aby nebylo fakt blbý. Ale žádny me ted nenapadá. Mne se líbi, že to je soucast naší muziky, ve smyslu volnosti a otevrenosti , jen at si každej pékne vybere, najde to svoje Pokud chceš, maš možnost, nestavíme te pred hotovou vec: je to tak a tak, my jsme pro to nebo proti tomu a kdo nestoji v naší rade, je proti – to neni náš styl. Smysl to ma, jen tady zopakuju slova jednoho kámoše: nejlepší , že všeho by bylo, kdyby KAŽDEJ na svete mel svoji kapelu. A o deti už se staráme (teda jak kdo).

Point – debut album na SRR


K: Point byl zkraje otáznik. Protože bylo dost otázek , na které se ptát. Postupem senilneni se otázky ztráceli a vše bylo jasne. Kam to speje? Co? Proste, dostali jsme se do BODU, kdy to všechno ztratilo smysl. Last point of the bullshit named life. Zní to nabubrele, ale tenkrát jsem to rozdejchával ztuha a to, že se to vetklo do názvu pomohlo nejen me, ale i nejbližším lidem, který bych fakt sral tak, až by me snad sejmuli… dúvod založit kapelu není u pravého undergroundu neco, co rešiš rozumem. jdeš do toho procesu, protože se chceš vyjádrit k tomu, co te nasíra nebo povznáši, s presvedcením, že zmeníš svet, stejne jako to delali chytrí lidé psaním knih nebo ztvarnovaním obrazú…každej má to právo to udelal. ALE FAKT NEUZNÁVAM, KDYŽ TO DELAJ LIDI S ÚMYSLEM VYDELAT PRACHY A BÝT SLAVNÍ. Pokud deláš neco o cem jsi presvedcenej, tak je úplne jedno co ti prináši za svetské radovánky. Fakt dobrejch kapel je zatracene málo…dají se spocítat na prstech obou rukou, obcas se nejaká nová objeví, stará zmizjí (ted zamackavám slzu kvúli The Jesus Lizard). Ale TY víš nejvíc jak je to s pomíjivosti… Když promlouváš k lidem, mel bys používat ke komunikaci srdce, pak rozum a nakonec slova. Hudba je dar z nebes, múžeš ji vnímat na tisíc zpúsobu a pokud jsi otevrený, tak to není težké. Každý jsme originál, teoreticky jsme schopnjí vytvorit neco, co bude originalni, nové, inspirujíci. Ne pro každého, protože zrovna naše muzika múže nekoho tahat za uši, jiného uspávat. Ale další si múže ríct, co to je za zajimavjé shluky vazeb v každjé písnicce, co je to za neslychané, nepravdepodobné harmonie. Kde to berou? Tohle je dobrej start k dalším sdelením – vizuálnim, politickým, podprahovým, bezbrehým. Zabalíme to, až prijde náš cas. Až nebudeme schopní vymyslet písnicku, která by nás bavila, až neudržíme nástroje, až budeme chtít meditovat o živote chrousta, delat bednaky pro GNU na plný úvazek…nebo se venovat rodine.

R: Mali ste turné s Wollongong ako sa vám to podarilo? Odkial ste zobrali kontakty na kluby? Od koho ste zobrali informácie to celé dať dokopy? Boli ste už niekedy u nás na Slovensku? Hrali ste tu predtým? Ako sa Vám páčilo?


P: Podarilo se nám to díky Klausovi a Silver Rocket, co víc k tomu řict? Speciálni dík všem zainteresovaným z jednotlivých mest, který jsme navštivili, líbilo se nám moc pekne, a to nejen díky krásnymu pocasí. Totiž hlavne lidi byli v pohode a to nejen v rámci koncertu. Treba hned první vecer na takový lodi-plná lidí, na Dunaji, na nejaký diskotéce, kam jsme fakt asi moc nezapadali, tam jedinej človek, kterej na nás neco hlasil, byl extréme žárlivej a majetnickej albanec. Snad jen že k mistnimu huleni jsme moc nepricuchli, což hlavne pro Toma bylo trochu zklamáni, ponevadž na Slovensko jsme prevezli jen tak na dva špeky a to ješte omylem-proste jsme zapomeli, že jedem pres hranice…(díky Mato a SSIP!). Jo, ja jsem na Slovensku byl za dob federace mnohokrát s rodičema (Javorniky, Tatry, Pieniny a tak) a pak predloni pracovne v Bratislave, ale ješte nikdy jsem tady nehrál, ani nevím jak ostatní. Point stopro poprvé.

Point split s kapelou Anyway

K: Wollongong nám “dohodil” Ados. Ríka, hele jsou tady kluci, hrajou punk a vúbec vyrostli na Black Flag, Minor Threat a Nomeasno, no a oni mají veliký problém sehnat, nekoho normálniho (chachacha!), s kým hrát, Todd je z toho úplne vyrízenej, zavolej mu. To mi rekl, sám velkej basketbalist. No a ja mu zavolal, slovo dalo slovo a spolecne jsme vyrazili na 12 koncertú. Bylo to úžasný, protože naše buranství proti jejich sofistifikovanému humoru fakt vynikalo. Dobra kombinace, vetsinou to byli oni, kdo roztancili divaky a my je pak zasipali hrsti nesourodych pseudopopových písni. Byla to jízda! Kontakty, tak asi nejvíc jich bylo pres Marka Haltufa z Thema 11, ten až na pár koncertú dohodil všechno. Slovensko bylo plne v režii Klause. Žádnou predstavu o tom jak to bude vypadat predem, jsme nemeli. Šli jsme do toho po hlave. Težko nás neco mohlo prekvapit, hráli jsme už na tak rúznej místech a tak rozdílnejma kapelama – od kytarového popu až po death metal… Na Slovensku jsem byl po ctvrté…Poprvé jsem si rozštíp u vzdálenejch príbuznejch za prispeni bratránka hlavu. To mi bylo pet. Pak jsem byl u Banske Bystrice na skole v prirode a tam sem zahral zivotni fotbalovej zapas (dva goly jsem na reprezentacní úrovni už nikdy nedal). Potreti jsem byl zase u bratranka ve 14 a to jsem zase ubehl nejdelší vzdálenost, asi 17 km. Cekal jsem, co ted…no a na Myjave jsme hrali na nejvetším pódiu, který jsem kdy zažil…Slovensko je proste vždy necim nové a vzrušujíci, nejde ríct cim, ale asi je to v mentalite místnich lidí. Jsou dost v pohode, umejí se dobre pobavit, to v Cechách docela chybí. Urcite se chceme vrátit, musíme jenom sehnat dostatecne velkou dodávku, aby jsme s sebou vzali ANYWAY.

R: Dosť chlastáte , ale určite ste doma krotké zvieratká, čo vo Vás vyvoláva tie emócie, ktoré Vás nútia konať pudovo, alebo lepšie, nedokážete potlačiť svoje emócie?

P: Taky dost hulíme,vole. Emoce, pudovy chovani… Ja to vidím takhle, kdybych to držel pod poklickou, je to pro me jistá cesta do blázince. Asi i proto me treba na tom chlastu baví práve nejvíc ten stav,kdy jsem uvolnenej, ale ješte ne ožralej (vetšinou tak mezi 2-5 pivem). Neznamená to ale, že by múj citovej život bez alkoholu byl chudší. Další vec je, zž bych si nezahral – hrat bez emocí?! A ješte jedna-když jsem dal na intuici,snad nikdy jsem se nespletl, myslím že to je taky soucast pudovýho chováni. Zkratka pokud nevládnou emoce mým životem, neprevládaj nad raciem, jsem v pohode, je to moje soucast,me jako bytosti,savce,cloveka a rad si to ccs od casu poradne projedu. Pijeme proto,že: A/ nás to baví B/ jsme alkoholici C/ jsme alkáci a baví nás to.

Posledný album Point

K: Užívame (si) spousty vecí, které podminují stavy libida nebo rozsšruji vedomí. Umíme být opilý i strizlivý, umíme rozum ztratit ve jmenu intuice anebo ho používat k rešení složitých cvicení logiky. Všechno je to podmínené momentálni situací a potrebami rozpouštení našich ega. V partnerských vztazích používa clovek spíše intelekt, je to vec velice citlivá a vyžaduje notnou dávku diplomatického citu a SEBEOBETOVANI (ha!). Navíc jsou témež všechny vztahy zatížené židovsko-krestanskou (chceš-li euroatlantickou) prestavou o jejich fungováni. Všechny ty poucky stylu – cti otce i matku svou, jsou ve skutecnosti zásterkou pro manipulaci a zastrašovaní. Neni divu, že v 99% procentech rodin, se chce jeden nebo druhý stát neomezeným vládce. Skrytým nebo zjevným… Naše emoce jsou limitované charakterovými vlastnostmi. Osobne nepovažuji emoce za neco zdravého. Jsou hysterickým odpadem od skutecného pocitového prožívani, které je nezávislé na rozumovém hodnocení. Sakra, nejak jsem zabred do filozofováni. Sorry, Ježis, zkratim to. Jsme takovijaky chceme být a nejvíc reálna je možnost, že každý z nás si kolektivni prožitky prevede do osobního arzenálu zbraní použitelných proti jakekoliv závislostí..tedy na ideologiich, drogách, vztazích a dalších srackách.

R: Videli ste už niekedy Ježiša? A čo hovoríte na túto mystickú postavu? existuje alebo nie?

P: Videli jsme Ježiše v Bratislave. Vúbec nechápu, proč je kvúli nemu takovej humbuk, znám lidi, co by mohli bejt z fleku mesiáši a možná by meli vetší slávu…

K: Ježíše Nazaretského? Ježíše na krížku? Ježíška v kožíšku? Me nejuprimnejší pripadal, ten, co jsem ho potkal v Blave u vody. Mel cervený trygo a me to primnelo k okamžitému kamarádstvi. Horíci Ježiš, Ježiš jako revolucionár. Myslím, že takhle mu to vždycky seklo víc, než jako ikone. I když i z revolucionáru se stali ikony. Syn prostitutky a rímskeho vojaka. Mystika naruby. Nevím, pokud jim nikdo nemanipuluje davy, tak je to docela šikovnej panácek…šikovnej šaman. Skoro tak šikovnej jako jeho brácha Jidáš.

R: Čo si myslíš , prečo Ježíša alebo iných mučenníkov vyznáva toľko ľudi vo svete a aký je tvoj názor na náboženstvá? Ich príčina vzniku a ľudské slabosti s tým spojené ?

L´Point – The Valium Valley


P: Jsou zpitomeli dogmatama Církve svatý, která slibuje lepší život v královstvi nebeským a tak pekne drži ty nemajetný pologramotný chudáky tam,kde je radi videj i jeji kámoši u politickejch kormidel; anebo jsou vychcaný: odmodlej si svoje každodenni hrichy, Otce náš a tak dal a zase húra do vymejšleni všiváren… ty vole, pristupu k veci múže bejt v extremnim prípade asi fakt tolik,co je na svete lidi,pro nekoho je to treba jedinej dúvod k životu. Ja proti nemilitantní zbožnosti nic nemám,ani tá organizovanost me nejak nesere,pokud je to tvoje vúle,ver si cemu chceš. Je docela lákavy prenest odpovednost za svúj život na nekoho,nebo neco, velkýho, mocnýho a neomylnýho (plus ješte to,že vlastne tvý hrichy už dávno svoji smrti vykoupil,jako v prípade Ježiše).

R: Je niekto z Vás veriaci? Toto je blbá otázka… alebo lepšie…čo niekoho vedie k tomu byť veriaci podla teba? Dodržiavaní desatoro? O čom sú pre Vás prikázania, alebo prečo by sa mali dodržiavať?

P: Ja né , aspon v tom bežným smyslu. Nejsem vzdelanej v katechismu a neznám jich vic než čtyri-pet, takže na tuhle otázku ti neodpovím. Snad jen řeknu, že mi nekdy pripadá , že moje karma je až dost rychlá.

R: Bavil som sa s Kučerom z Ravelinov o revolúcii a anarchizme , aký je Váš názor na anarchiu a potlačenie kapitalizmu a celková deštrukcia kapitalizmu?

P: Mne tahle problematika nejak moc netrápi. Ve svejch sedmnáci / osmnácti jsem se dost angažoval, pak me život zavál jiným smerem a od politiky. Sám sebe držím v patricný vzdálenosti. Mám dost co delat sám se sebou, ješte abych nekomu ríkal, co a jak…Lary Fary, free Román Ježíš! Dalej bude odpovedat samotný velký šéf BODU, ujo Krejca…,ale kedže to je velký buržúst, tak som mu položil len prvých pät otázok…hehe

Klikni sem pre nejake tie songy

https://www.silver-rocket.org/katalog/point-aquila-bert

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s