Thomas Reitmayer

English text is following Slovak. Thomas, toto je na tvoju pamiatku. Bol si inšpiráciou pre moju tvorbu, čo sa týka dizajnu a estetiky. Príma týpek z Rakúska, ktorý nás žial opustil príliš mladý.

Rozhovor vznikol v po roku 2001 pre môj znovuzrodený zine Limokid a keby nebolo Thomasa, zine by stagnoval a neponúkol nič nového. Podučil som sa práve u neho. Thomas mi otvoril oči k experimentovaniu s formátom a zalamovaním zinu. Jeho tvorba bola plná kreativity, temnoty. Fotil, skejtoval, vydával knižky, robil plagáty, organizoval koncerty, hral v kapelách, mal čierny zmysel pre humor, bol to otec a príma týpek. Thomas, odpočívaj v pokoji.

THOMAS & JESUS 

Ahoj, mohol by si mi na začiatok niečo povedať o svojom živote? Koľko máš rokov, čo robíš? Ako sa darí biznisu? Čo ťa v živote zaújma a čo je pre teba dôležité v živote? 
Volám sa Thomas Reitmayer, prednedávnom som mal 30tku. Som závislý na muzike, sexe, skateboardingu a káve. Robil som a stále robím veľa veci, od xeroxovaného časaku My so-called Life , ktorý som vydával pár rokov dozadu, k šéfovaniu svojho malého biznisu v podobe GLW/DRK magazínu. Šesť rokov dozadu /po tom čo som viedol dlhé roky malé izbové distro/ som založil YUMMY, čo je obchod s doskami, skatovými vecami a mailorder. Trávim v obchode väčšinu svojho času a aj keď do toho vkladám veľa svojej energie a snažím sa robiť čo najviac, nevlastným ho. Čas od času sa snažím pomôcť vydať nejaký nosič svojim kamarátom, na mojom vydavatelstve Fire Walk With Me. K dnešnému dňu je vonku 12 albumov. Všetky tieto veci sú súčasťou môjho života, moja práca zároveň moje hobby. Pracujem cca 70 hodín týždenne, ale pritom to práca nie je, pretože je to to, čo som chcel vždy robiť a aj keď sa niekedy veci poserú, užívam si každú sekundu tejto práce.

Odpovedať na poslednú časť tvojej otázky, toto je to na čom mi v živote záleží! Čo je pre mňa dôležité! Robiť veci, ktoré sú dôležite pre mňa, dôležite v mojom živote, robiť veci čo ťa bavia, bez toho aby si musel počúvať šéfa. Mám ďaleko od toho byť boháčom, ale stačí mi to na zaplatenie nájomného a môj osobný život, s vedomým, že robím niečo pozitívne a čo ma zmysel. To je tá najlepšia vec. Okrem týchto veci, čo som spomenul, mám rád len tak si sedieť na gauči a relaxovať. Tak isto som si po čase vypestoval fetish na topánky. Kupujem ich trošku viac ako by sa hodilo. A ak toto niekto bude čítať, zbieram staré súčiastky a veci na skate. Vymieňam, kupujem tak mi dajte vedieť, keď sa budete chcieť niečoho zbaviť. Beriem aj poškodené veci.

Dälek – Absence, his favorite album


 
2 Máš priateľku? Čo si myslíš, čo je dôležité vo vzťahu medzi dvoma ľudmi? Zranila ťa niekedy láska? Čo robíš, keď ťa niekto sklame či opustí?
 
Áno, 13 rokov a stále počítam roky. Existuje veľa rôznych druhov vzťahov, pretože ľudia sú každý iný. Záleži na čestnosti a vzájomnom rešpekte. To sú asi najdôležitejšie vlastnosti vo vzťahoch. Musíš sa zatratene veľmi snažiť, aby si vybudoval takéto partnerstvo či priateľstvo, volajme to ako chceme, ale ak sa naozaj snažíš investovať zo seba to najlepšie tak určite sa ti to od ľudí vráti.

Či som bol zranený láskou? Neviem. Zranený možno áno, vylakaný asi nie. Samozrejme sú dni, kedy sa cítiš, že by si prerazil päsťou stenu, pretože niekedy ľudia okolo teba ti jednoducho nerozumeju. Z tohto kola von ti pomôžu len vrúcne – úprimné argumenty. Prepáč ak trošku odbáčam od témy, mal by si sa opýtať experta. …ach jaj ešte som zabudol, mám psa a je strašne šialený. 

Ako veľmi je dôležitý tvoj časopis pre teba? Koho to bol nápad vydávať zine a prečo zrovna časopis? Nezdá sa ti to ako zbytočné plytvanie lesmi /starý, ale stále platný joke/? Robíš to sám, alebo máš niekoho v tíme? Kto ti robí grafiku?

Glw drk

Musím povedať, že tu špecialne obdivujem na tomto časaku. Okrem toho tie rozhovory sú úžasné rozprávané, úžasnými ľudmi…musím sa ti priznať, že tvoj magazín mi otvoril ďalšie dvere…

Vprvom rade veľmi pekne ďakujem za hrejivé slová. Znamenaju veľa pre mňa! Nechám rozhodnúť ľudí či je GLW/DRK plýtvanie stromov, alebo nie, ale momentálne je tento magazín pre mňa veľmi dôležitý! Je to to, čím sa živím /ver tomu či nie, momentálne mi to plati nájomné/, okrem toho je to toč co ma baví a čo milujem robiť! Papierovým zinom sa venujem už dlhú dobu, ale žiaden z nich nebol rozmnožovaný viac ako 250 kusov a žiaden z nich nemal ani zďaleka takú kvalitnú grafiku a tlač ako tento. Som perfekcionista! Vec sa mala tak, že som bol v skutočnosti nahnevaný na stav magazínovej “scény”, pretože ani jeden z nich nekombinoval to čo sa mne páčilo a to s čím sa ja stotožnujem. Vyrastol som na DIY hardcore scéne a stále sa považujem za punkáča, ale to neznamená, že sa budem zameriavať len na jeden stanovený druh muziky! Znamená to, že sa budem musieť obávat o UPC kódy na nosičoch? Znamená to, že DIY “produkty” musia vypadať ako kus hovna? Nie. Pokial si pamätám odjakživa som mal rád rôzny druh muziky. DIY hardcore punk je hudba, ktorá na mňa najviac zapôsobila, inšpirovala v živote, ale prečo by som mal počúvať len to a ignorovať iný druh žánrov?! Z pohladu scény?!

To isté plati o skateboardingu, umení atď. Nepochybne sa tu nájde viacero ľudí čo cítia tak isto a to to robí neocenitelným.
Naučil som sa pri tom a/ dlho pracovať b/ je ok pri tom zarobiť aj nejaké tie peniaze. Moje názory sa definitívne zmenili a nie je to už žiadna čierno/biela vízia či dobro a zlo, alebo punk a nepunk. Bolo by to príliš jednoduché.

Naše reklami sú pekne nízke v porovnaní s reklamami, ktoré sa musia platiť v iných skateboardových magazínoch, ktoré maju podobný náklad ako my.
Dávame si pozor aj na ceny reklám pre menšie DIY firmy, ktoré by chceli mať reklamu v našom magazíne. Chceme, aby reklama bola dostupná pre kaédeho kto o ňu prejavý záujem. Ak by prišlo k tomu, že by som mal akceptovať reklamu od väčšej spoločnosti, tak nech sa tak stane, prečo nie? Je to len potrebné zlo! Že to znamená, že sa “zapredávam”?! Kašlať na to! “Zapredávanie” je perfektná vec. To čo robím nie je ničim výnimočné, pretože vydať časák môže každý. Ťažke na tom je len vydrzať. Prepáčte ak sa Vám zda, že rozpravám veľa, veľa…veľa…

K práci na GLW/DRK. Robím väčšinu vecí pre tento magazin. Asi 90% je čisto moja práca. Počnúc grafikou a zalamovaním, rozhovory, fotky, recenzie a takisto tie veci za oponou ako vybavovanie reklamy, telefonovanie, inzercia a distribúcia. Takisto jednám s tlačiarňou a myslím, že by toho bolo na veľa. Je to viacmenej práca na plný úväzok.

Som veľmi rád, že sa ti páči exterier aj interier GLW/DRK, vážne vďaka ! Je to trošku zaväzujúce, pričom som nikdy nechodil na grafickú školu či niečo podobné. Vždy ma fascinovali obaly nosičov, časopisov a plagátov a vždy sa mi páčilo to, čo sa mi dostalo do ruky…zároveň som si hovoril, že “Hmmm, však ja to dokážem tiež tak spraviť…”, v tej chvíli sa to začalo meniť až z toho bolo “Však ja by som to vedel spraviť lepšie”. To je to, čo sa dnes pokúšam robiť… posúvať svoje vlastné limity, snažiť sa zlepšiť svoj štýl a obsah. Spraviť každe nové číslo výzvou pre ďalšie a mňa osobne či čitatelov. Zdá sa to byť zvláštny fenomén, robiť vlastne veci čo najviac neoriginálne a to je pre mňa dosť smutné.
Veľa kapiel napríklad začne hrávať a chcú znieť ako NOFX alebo INFEST či čokolvek iné. Nakoniec skončia presne pri tom istom zvuku ako kapely, ktoré ich inšpirovali, možno ani nie z polovičky take dobré ako ich vzory. Podľa mňa to dosť uráža inteligenciu poslucháčov. To isté pri knihách, magazínoch či fotografiach. Všetko vypadá tak isto, znie tak isto, chutí tak isto, smrdí tak isto a cíti tak isto. Život je sám o sebe dosť nudný, tak to kurva zmeňme. Aby som to skrátil…všetko čo robím sa snažím robiť čo najviac zaújmavé, upútať pozornosť … rozhovory by mali ísť za hranice a formulovanie otázok ako: “Ako sa ti páči turne? Kedy Vám výjde nový album a pod.?” Ľudia chcú príbeh a ja tie príbehy hľadám. Robil som rozhovor s hip hopovými umelcami, ktorí prešli z majoru k DIY labelu, s fotografom mapujucim nórsku black metalovú scénu /pozn. veľmi zaújmavý článok a fotky najdete v 2 čísle tohto plátku/, rozhovory so skateboardistami, ktorý si nelámu hlavu nad tým, že sú sponzorovaný, s dievčatami, ktoré robia DIY label atď. Nič nie je nemožné. Ak o niečom snívaš, tak to môžeš aj spraviť. To je moja osobná interpretácia toho čo pre mňa znamená DIY. 

Mám 30 rokov ak kapela chce podpísať zmluvu s major labelom, nič to pre mňa neznamená. Som ok. Ja by som to nespravil, ale nevadí mi to. Nie je to tajomstvo, že mamutie vydavateľstvá jednaju s kapelami ako so špinou a to bol len príkladik. Nie je to zlé / dobré, punk / nepunk atď. Pre mňa je to viac otázka morálky a etiky zostať na DIY indy labeli. Myslím, že tam to pracuje lepšie. Ale v živote prichádzaju časy, kedy sa treba rozhodnúť. Môžeš pracovať tam kde pracuješ a počúvať jebnutého šéfa a po večeroch písať otravne poznámky na messageboardoch o tom ako sa kto, kde a ako zapredal, alebo môžeš zobrať život do vlastných rúk a snažiť sa robiť všetko najlepšie ako vieš. To je to, čím je GLW/DRK dnes. 

4 Tak mi napíš zoznam 5, alebo 10 vecí, ktoré ťa vedia nazlostiť či nechaju ťa bezbranným či v beznádeji. Začni od tej najhoršej! 

Thomas

Fuuuha, tak to je ťažko povedať. Myslím, že môžem spomenúť len jednu a tá to celé zastreší dokonale – hlúposť! Pre mňa je hlúposť koreňom všetkého zla na tomto svete. Rasizmus ma robí zúrivým a ten je založený na hlúposti a tak isto všetky ostatné nezmyselné izmi. Vojna. Deštrukcia našej planéty. Správať sa ako idiot je len ospravedlnenie pre toho, čo nevie čo ma sam so sebou robiť… jednoducho hlúposť / stupidita vo všetkých jej formách a podobách ma robí zúrivým a nezbranným. 

5 Ako sa pozeráš na kresťanstvo? Veríš v Ježiša? Čo si myslíš o náboženstve a Pápežovi ako jeho hlavného reprezentanta? Čo si myslíš o ľuďoch, čo sa skrývaju za náboženstvom a pritom zabíjaju ľudi, maju rasové predsudky či sú xenofóbny, alebo homofóbny?! 

Myslim, že môžem odpovedať na túto otázku dvoma slovami: JEBAŤ NÁBOŽENSTVO! Poznam zopár ľudi, ktorí maju veľmi osobný prístup k viere a úplne ich rešpektujem, ale náboženstvo nemá v mojom živote miesto. Pre mňa to je len hlúpa, staroveká rozprávka vymyslená tisíce rokov dozadu skupinkou po moci pachtiacich ľudi, a ja odmietam ich revelanciu. Každý z nás môže byť dobrý a starostlivý bez toho, aby musel nasledovať príkazy, ktoré stvoril niekto iný. Špecialne kresťania maju na tomto svete čiernu a krutú históriu. Byť ich nasledovníkom znamená akceptovať genocídu, lovi na čarodejnice, inkvizíciu a pod. Nie ďakujem! Môžme ísť do hlbokých detailov tvojej otázky, ale myslím si, že toto stačí ako odpoveď. Jebať na to svinstvo! Bodka. Špecialne v hardcore punkovom kontexte… 

6 Čo si myslíš ako zanikne náš SVET!? Zničí ho ľudská rasa sama, alebo to preberie Matka Príroda do svojich ruk?! Keby bola pravda, že prichádza o pár minut koniec SVETA, čo by si spravil ako posledné pred svojou smrťou?

 

Thomas supporting my designs

Myslím, že je všeobecne známe, že planéta je pekne v prdeli a je asi jedno či to zoberie do rúk príroda, alebo človek. Je to ako vybrať si medzi zastrelením a dobodaním! Snažim sa nemyslieť na tieto veci. Viem, že čas na život je ohraničený a preto sa radšej snažim sústrediť na dnešok. Nebojim sa smrti a nie je žiadna špeciálna vec, ktorú by som spravil pred svojou smrťou…možno by som povedal ľuďom, ktorý sú mi blízky, že ich mám veľmi rád. 

7 Čo si myslíš o ľudoch všeobecne?! Myslíš si, že si ľudská rasa zaslúži žiť na tejto planete? Nebol to len omyl vytvorenie ľudskej rasy? Čo si myslíš o ľuďoch?! 

Pozri sa vyššie . Ľudia žiju na tejto planete a tým to hasne, všetko ostatné je len zbytočná mastrubácia nad touto polemikou! Nemôžem ti odpovedať na túto otázku. Ľudia su ľudia so všetkym zlým a dobrým čo v sebe maju. Osobne, veľmi ťažko dôverujem ľudom a mne to aj tak vyhovuje a ulahčuje mi to život. 

8 Môžeš mi povedať, čo sa ti na tebe páči a čo naopak nepáči?! A skús isť do hlbky tvojho ja. 

Whoah, tak tu to zachádza už príliš pod kožu, huh. Hmmm…všeobecne som spokojný s tým čo som a ako vypadám. Je zopar veci z môjho zovnajšku, ktoré by som možno rád zmenil, ale sú to len malé časti. Som hrdý na svoju pracovnu etiku a disciplínu. Hlavne vtedy, keď sa musia nejake veci urobiť na čas.
Považujem sa za veľmi otvoreného, úprimného a loajalneho. Niekedy som až príliš tvrdo hlavý pre svoj vlastný prospech. Keď si raz postavim hlavu tak len ťažko sa vraciam späť. To znamená, že keď si raz sviňa tak u mňa sviňa ostaneš, alebo naopak ak ťa onalepkujem ako kamaráta tak nim ostaneš pravdepodobne do konca života. Milujem a nenávidim s veľkou vášňou. Nerad si robím nepriatelov. Niekedy sa so mňou ťažko vychádza. Tak to je len zopar veci, ktoré sú dobre a zlé zároveň. 

9 Čo ťa v živote robi šťastným? Vtedy, keď nemôžeme odolať temnej stránke života. Keď si nešťastný, možno v depresii a možno máš sebevražedné myšlienky. Čo ťa oslobodí a znovu spraví šťastným? 

Hneď na začiatok, nemyslím si, že žiadne sebevražedné tendencie /fakty, alebo fikcia/ by mali byť predmetom rozhovoru. Tieto veci ako depresia a cítiť sa ako hovno boli za poslednú dobu veľmi zpopularnovane médiami a musim povedať, že to nie je nič, čo by bolo “cool” byť nešťastný a nasraný. Samozrejme, každý z nás ma svoju extremny spodok / hranicu a vlastnú temnú stránku.

Čo mi pomáha ako nič iné na svete je hudba. Mám niekolko pesničiek, ktoré ma robia extrémne šťastným. Niektoré songy sú zase príliš temné / agresívne a tieto na mňa zase pôsobia ako terapia. Myslím si, že som to hlavne JA, kto mi pomáha prejsť cez temné stránky života. Viem, čo som schopný spraviť, viem cez čo prechádzam a viem, že cez to všetko raz prejdem. 

Znie to hlúpo a naivne? Možno, ale je to pravda. Tak isto je dobré vedieť, že máš okolo seba ľudi, ktorým môžeš veriť na 110%. Kryju mi chrbát a ja kryjem ich. 

10 Aké je tvoje oblúbené jedlo a vieš jeho recept? 

Milujem jesť. Milujem jedlo. Musi tam byť pravdepodobne miliarda jedál, z ktorých sa da vybrať. Recept? Phewww, nie. Som zlý kuchár. Prepáč.

11 Je tam niekde nejaká krajina, v ktorej by si chcel žiť a prečo ak áno?

Nie. Napriek zlým / negatívnym stránkam, milujem žiť v Rakúsku. Špecialne mám rád svoje mesto. Prídi sem a ukážem ti to tu. 

12 Môžeš mi napísať tvoj osobný TOP10? 

DALEK “Absence” Za posledné 2 mesiace som tušim ani nepočúval nič iné ako túto kapelu. Všetky štýlové barieri bokom, toto je muzika, ktorá so mnou velmi pohla. “Absence” sa stane za niekolko rokov klasikou. Stretol som sa s Dalek niekolkokrát a myslím, že sú to ti najmilší ľudia akých som kedy stretol. Umrel by som pre ich muziku. Plus, budem vydávať ich 12″/Oktober. 

OVERMARS “Affliction, Endocrine…Vertigo” Momentálne jedna z najlepších kapiel v Európe. Pomale, ťažke, kreatívne a diabolske zároveň. Sú to skutoční umelci, ale sami to maju v paži. Nasleduju svoje srdce. 

THE POSTAL SERVICE “Give up” Skutočná popová krása. Nádherne piesne pre slnečnu letnú noc. Nebude už nič lepšie ako toto. 

GUNS N ROSES “Appetite for Destruction” Musím naozaj napísať prečo? Jeden z mojich nekonečných TOP desať albumov vôbec. 

BRUCE SPRINGSTEEN “The Ghost of Tom Joad” Šefino je nadaný rozprávač zaujmavých príbehov. Samozrejme s príchuťov rockovej muziky. Pokračuje v stopách Woodieho Guthriea a jemu podobných pesničkárov, rozprávať príbehy jednoduchých ľudi. Jeho sólove albumy maju omnoho viac hĺbky ako 200 emo albumov dokopy.
 
BEASTIE BOYS – “To The Five Boroughts” Moja oblubená “summer” nahrávka. Beastie Boys je jedna z tých kapiel, ktorá zatratene rozumie dobrej muzike. Sú to všetko staré prdy, ale stále dokážu nakopnuť prdel. Každy ich album je iný a nie len obyčajný hip hop. 

AGAINST ME! “As The Eternal Cowboy” Toto ma hreje pri srdci. 

JOY DIVISION “Unknown Pleasures” Táto ma zase robí smutným. 

GORILLA BISCUITS “Start Today” Pre mňa jednoznačne pravý HC album. 

ESCAPADO “Hinter den Spiegeln” Escapado je moja osobna hitovka pre najbližšie roky. Kombinuju elementy z Yage, Loxiran, Acme a Age, ale zneju stokrát lepšie ako hociktorá z týchto kapiel. Je to velmi silné vyhlasenie /predovšetkým preto, že sa mi všetky spomínané kapely páčia/, ale Hinter den Spiegeln na mňa pôsobia akoby som do HC znovu iba vstupoval. 

13 Keby si mal moznosť stať sa super hrdinom, kým by si bol a ako by si sa volal? Koho, či čo by si zachraňoval? 

Uhm. Neviem. Na to som príliš lenivý. Možno by som chcel mať gumové / expandujuce ruky. To by bolo cool. Potom by som mohol dočiahnuť na kávu v kuchyni bez toho, aby som musel vstávať z pohovky. A asi by som sa volal Kapitán Káva!
 
14 Aký je tvoj názor na úlohu Pápeža / Vatikanu? A čo hovoríš na nového a jeho minulosť. Špecialne pôsobenie v organizácii Hitlerová mládež. Aj keď v tej dobe bol príliš mladý a celá ta organizácia pôsobila skôr ako skautský oddiel, ale predsa… 

Pápež v mojom živote nehrá žiadnu úlohu. V najlepšom môže slúžiť ľuďom ako symbol zla na svete. Všimol si si vôbec, že sa privelmi podobá na Emperora Palpatina zo Star Wars!? To už musi niečo znamenať! Vatikán je jedno z najbohatších a najmocnejších miest na svete, už len to je dosť odstrašujuce. Jebať ich, vážne!

Takéto svinstvo musí skončiť. Náboženstvo je ako epidemia/pliaga. Čo sa týka toho nového a jeho pôsobeni v Hitlerjugend? Mám z toho zmiešane pocity. Nie je to len tak čierno /biele ako by sa predpokladalo. Šestdesiat rokov dozadu si moc na výber nemal, či byť alebo nebyť v Hitlerjugend ?! Nežil som v tej dobe, ťažko povedať. ALE – a tu prichádzame k bodu, že Pápež ako osobnosť je svetoznáma / je stelesnenim nejakeho celku. A preto by si mal dávať pozor na čiste svedomie a hriechy minulosti. Stači? Opatruj sa!

Od T k H potom k O od neho k M potom A nakoniec S.

Thomas Reitmayer 
owner / editor / publisher 

Overmars

ENGLISH VERSION 

Thomas was huge inspiration for my own zine making. When I saw his first zine My so called Life I was blown away by the concept of the art he put into the zine. He inspired me to start playing with the form and design more and push myself more to make my own zine better and more arty. He was inspiration. Thomas died recently and I would like to thank him for all his support and distance friendship over the years supporting each others work. He made photo book, took great pictures, released and did loads of artworks for various bands, wrote a book and did loads of other interesting stuff. Rest in peace Thomas. We love you.

This interview was done at the beginning of 2001 for my zine Limokid.

q: Can you tell me and for the rest of the folks out there, who you are? What do you do? What are your interests, hobbies and what is important to you in your life?! 

T: My name is Thomas Reitmayer, and I just turned 30 this year. I am addicted to music, sex, skateboarding, and coffee. I did – and still do – a lot of things, from doing a small xeroxed fanzine called My So-Called Life a few years back, to being my own boss and business with GLW/DRK Magazine now. Six years ago (after years of doing it as just a bedroom distro) we started Yummy, which is a record store, skate shop, and mail order, and even if I’m still there every day and try to help out as much as I can, I do not own it. Every now and then I help my friends’ bands get a record done, and my label Firewalk With Me currently has 12 releases out. And all of these things are my life and my hobbies at the same time. I work 70+ hours a week, but it never feels like work, because this is what I always wanted to do, and even when things are fucked up, I enjoy every second of it. And to answer the last part of your question, this is what’s important in my life – being able to do whatever the fuck I want, without having a boss above me. I am far from being rich, but I can pay my rent by doing something positive and meaningful, and that’s the best thing there is. Apart from the things I mentioned, I love to go out or just sit on my couch and relax, and only recently I developed a shoe fetish, and buy way too many sneakers. Oh, and if anyone reading this has any old skate stuff they would like to sell or trade, please get in touch. I’ll even take the crap. 

q: Do you have partner? What do you think what is the most important thing in relationships between man and woman or between two people in general? Have you ever been hurt by love? What you usually do when somebody hurt your?! 

T: Yes. 13 years and counting. There are many different kinds of relationships, because people just are different, but I think what it all comes down to, in any relationship, is that honesty and mutual respect are the most important things ever. You have to work fucking hard to maintain a relationship or friendship or whatever you’d like to call it, but if you are willing to invest the best of you, you’ll get a lot back from the other person. Have I been hurt by love? I don’t know. Hurt probably yes, scarred probably no. Of course there are times when you just feel like punching your fist against a wall, because people around you don’t seem to understand you at all, but a heated argument can be a really positive thing. I’m sorry if I am rambling, you should ask an expert… Oh, and I do have a dog. He’s crazy. 

q: How important is your zine for you nowadays? Whoes idea it was and why another zine? Isn’t it just wasting of trees in our world / dry joke/? Who is doing what in the zine and who is doing graphic? I have to say I love the graphic of your zine and the interviews are amazing full of amazing people…i have to say that your zine opened another doors of DIY style and put the standard pretty high, I was definitely inspired by your work for my own zine…

T: First of all, thanks a lot for the nice words. It means A LOT. Well, I’ll let other people decide whether or not GLW/DRK is a waste of dead trees, but to me it’s fucking important. It’s what I do for a living (believe it or not, but it actually pays my rent!), and it’s what I love to do. I’ve been doing paper zines for a long time, but none of them ever got past a maximum of 250 copies, and none of them ever had the printing quality I was hoping for. I’m a perfectionist. The thing was that I was basically fed up with the magazines I saw, because no single one combined the things I love in a way I could relate to. I come from the DIY hardcore scene, and I still consider myself punk, but does that mean that I’ll have to listen to just one musical genre ? Does it mean I’ll have to worry about UPC codes on records ? Does it mean that DIY “products” have to look like shit ?! No. As long as I can remember, I’ve been in love with music of all genres. DIY hardcore punk was what had the biggest impact on me and my life, but why should I listen to one style and ignore the rest ? For scene points !? Same with skateboarding, same with art. And obviously, there are a lot of people out there who can relate and feel the same, and that makes it all worth it. Something else I’ve had to learn is that (a) I work a lot, and (b) it’s ok to get money for it. My views have definitely changed, and it’s just not all black or white, and good or evil, and punk or un-punk anymore. That’s too easy. Our ad rates are extremely low compared to magazines with a similar print run, and I try to make sure that every DIY project that wants to adverts CAN do it. If that means that I’ll have to accept ads from bigger companies, then so be it. That’s just a necessary evil. And if that means that I am “selling out”, fuck yeah – selling out feels great then !! What I am doing isn’t all that special, because everyone can do one issue of a magazine like this. I think the hard part is sticking around. Sorry if I am just talking and talking again… 

Well, I do most of the stuff for GLW/DRK. I do 90% of all the layout and graphics, a lot of interviews and reviews and photos, I do a lot of behind-the-scenes shuffling like talking to advertisers and distributors, dealing with printers, you name it. It’s pretty much a full-time job. I’m glad that you like the aesthetics of GLW/DRK, thanks a lot! This is one thing I have learned for the DIY scene – everyone can do it. It’s all self taught, I never went to art school or anything. I was always looking at record covers and zines and flyers and liked what I saw, but at the same time I though “Hmmm, I can do this, too”… and with time it has all changed to “I can do this BETTER”, and this is what I try to do now – pushing my own limits, trying to improve the style and the contents, and making every new issue a challenge for myself and for the readers. 

It seems to be a common thing that people do their stuff as unoriginal as they can, and this is truly sad. Too many bands start out with the idea that they want to sound like NOFX or Infest or whatever, and they end up sounding EXACTLY like those bands, only not even half as good. In my opinion, this is insulting their audience’s intelligence. Same with books, same with magazines, same with photos, everything looks the same, sounds the same, tastes, smells, and feels the same. Life is boring enough, so fuck that. So, to make a long story short, I always try to make everything I do as interesting and attractive as I can… I think that interviews should go way beyond the standard formula of “hows-your-tour-been-when-does-the-new-record-come-out” . People always want a good story, and I am looking for good stories. We’ve had interviews with hip hop artists that went from a major label deal back to DIY, with photographers documenting the Norwegian black metal scene, with skateboarders who don’t give a shit about being sponsored, with ladies who run a DIY lingerie label. Nothing is impossible. If you can dream about it, you can DO IT. That’s my own personal interpretation of DIY. 

You know, I am 30 years old now. If a band wants to sign a major label deal, fine with me. It’s just that I would not do it. It’s no secret that major labels fuck over bands big time, just as one example. But this is not “bad” or “evil” or “un-punk” per se, it’s just one fact. So to me, the choice of staying DIY and doing things in an independent way has less to do with some set of ethics or morality, it’s just what works best for me. There comes a time in everybody’s life when you have to pay your rent, phone bills, whatever… and then everyone has to make a choice. You can either work a crappy job and hate your boss while you spend your evenings writing tirades on internet message boards about bands selling out, OR you can take your own life in both hands and try to make the best out of it. This is what GLW/DRK is about as well. 

q: Now you have to do a list of 5 or 10 things which make you angry or hopeless… c`mon start from the worst one…
 
T:Phew, that’s a tough one. But I think I can name only ONE thing that sums it all up – stupidity. To me, stupidity is the root of all evil. Racism makes me angry, and it’s based on stupidity. Same with all the other -isms, with war, the destruction of our planet. Acting like an idiot is just an easy cop out, it’s an excuse for not having to deal with your own shit, so I can truly say stupidity in all shapes and forms and sizes is THE thing that makes me feel angry and hopeless. 

q: This is not a question but could you write me your top 10 from the last week and write a bit more about the bands which are on your top10, the reason why do you think they deserve to be in your personal top10 !!? 

T: // my top ten of last week, in no particular order: 

  • Dälek- “Absence” I have hardly listened to anything else in the last 2 months. This one is perfect. All genre barriers aside, this is music that moves me. “Absence” will be considered an all-time classic in a few years. I’ve met Dälek a couple of times, and they are the nicest and most sincere people you can come across these days. They live and die for their music. Plus, I will be doing a 12″ with their turntablist Still in October. 
  • Overmars – “Affliction, Endocrine… Vertigo” One of the best bands in Europe at the moment. Slow, heavy, creative, evil. They are true artists, but they don’t give a shit about that. They just follow their hearts. 
  • The Postal Service – “Give Up” True pop beauty. Wonderful songs for a nice relaxed summer night. It doesn’t get better than this. 
  • Guns N’ Roses – “Appetite For Destruction” Do I really have to explain this!? One of my eternal top ten records, EVER. 
  • Bruce Springsteen – “The Ghost Of Tom Joad” The Boss is a gifted story teller. All cheesy rock songs aside, he continues the legacy of Woodie Guthrie and the likes, telling the stories of the little people. His solo records have more depth than 200 emo records. 
  • Beastie Boys – “To The Five Boroughs” My personal summer record. The Beastie Boys are one of the bands who fucking understand what good music is all about. They are old farts, but they still kick out the jams, and every record is a milestone – and not only for hip hop, but for independent music in general. 
  • Against Me! – “As The Eternal Cowboy” This one just makes me feel good. 
  • Joy Division – “Unknown Pleasures” This one just makes me feel bad. 
  • Gorilla Biscuits – “Start Today” THE hardcore record for me. Period. 
  • Escapado – “Hinter den Spiegeln” Escapado is my personal pick for the best new band in the last couple of years. They take elements of Yage, Loxiran, Acme, and Age – but they sound better than any of those bands combined. I know that this is a very bold statement (especially since I love all those other bands), but “Hinter den Spiegeln” makes me feel like getting into hardcore for the first time in my life. 

q: If you would have a chance to be a superhero what kind of superhero you would like to be and why? What would you do as a first to make the world better or worse ? 

T: Superhero Uhm. I don’t know. I’m too lazy for that. Maybe expandable rubber arms would be cool. So I could get some more coffee from the kitchen without having to get up from the sofa. And I’d call myself “Captain Coffee”. 

q: What do you think about the new Pope in Vatican city ? Isnt it strange that when he was a child he was in Hitler jugen ?! I know that it was something like a scout in Germany , but doesn’t it sound strange ?! What do you think about the role of Pope ? Does it have any positive aspects for our life or your life ? / I quess not but anyway…/ 

T: The pope has no role whatsoever in my life. At best, he can serve as a symbol for the evils in the world. Did you ever notice how much he looks like Emperor Palpatine from Star Wars!? That HAS to mean something. The Vatican is one of the richest and most powerful organisations in the world, and that alone is scary enough. Fuck them, really. This shit has to end. Religion is like the plague. I have mixed feelings about his past in the Hitler jugend. It’s not quite all that black and white. Sixty years back, you pretty much had no choice whether or not you wanted to be in the Hitler jugend I guess. I wasn’t around back then, so I don’t know, and I am passing any judgement. BUT – and I think this is what it all comes down to – someone like the pope is a figure that’s pretty much in the focus of the entire world. And in this position, you’d better make sure you have a clean slate and no skeletons in the closet. 
good enough?

Take care. 
T to the H to the O to the M to the A to the motherfuckin’ S 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s