BITCH zine 3

Na Slovensku máme históriu zinov, ale ruku na srdce, sú to väčšinou klasické cut and paste čierno biele ziny, ktoré nemaju dlhú históriu. Kvalitou rozhovorov pokulhávaju a frekvencia ich vydávania je viac zahalená tajomstvom ako regulernosťou.

Bitch fotozine


Túto dieru na scéne sa snaží momentálne zaplniť Bitch zine, ktorý maju pod palcom piati “mladíci” Turčo, Masskillah, Mark Sawyer, Lichtle a Hulye fog, holobriadkovia, ktorí už maju svoje odmakané na slovenskej hardcore punk metalovej scéne, teda aspoň dve tretiny z nich.


Jednotka mi ušla, keďže som odjebaný za kanálom, ale dvojka bola venovaná poľskej punkovej sćene a bol k nej parádny fotozine s fotkami Turča, jedného z tvorcov zinu. Vlastne tým fotozinom ma Bitch upútal, lebo je to už viacmenej foto knižka ako fotozine a doma okrem mojich Čiernych oviec nič podobného nevyšlo.
Časák vyšiel v náklade dvesto kusov plus dvesto kusov fotozinu, na ktorom si rozdelili stránky okrem mojej maličkosti aj pražský disident Žufan, Martin Mayer, DeexGee, dlhodobý brat v zbroji Smrčák, zahraničný hosť Michael D. Thorn, Paaya a poslednú dvojku tvoria tvorcovia zinu Turčo a Lichtle. BTW, bratov a sestry z Čiech neberiem ako zahraničie, keď už som ten rodený Čechoslovák.

Bitch fotozine


V trojke chalani dali dokopy prierez Česko – Slovenských punkových a metalových “fotografov”, ktorý cvakaju kapely už nejaký ten rok plus jeden zahraničný hosť. Spojili to tématicky s časákom, ktorý ma nosnú tému umenie a fotografia v punku.


Krásny výber čierno bielych fotiek od každého z fotografov. Nedá sa povedať, že by niekto z nich pokulhával za tým druhým. Je v tom cítiť energia a atmosféra koncertov. Ono sa hovorí, že fotiť vie každý blbec, ale ono to pravda nie je. Za ten čas som videl kopec ľudí, čo len cvaká ako divoch a na konci dňa je z toho len veľa takých istých póz a rozmazaných čmuhov. Cvaknuť moment je kumšt, to proste neojebeš drahým aparátom a žiadnym talentom. Fotozine je krásny s krásnymi fotkami.

Bitch 3 zine


Na zine ma upútala obálka, ktorú mal na starosti Lichtle. Ono, obálka je super, ale podla mňa sa nehodila k téme Bitch 3, viac by sa mi hodila k číslu, kde by sa pojednávalo o LGBT tématike, právam menšín, rozhovorom o rovnoprávnosti sexuálnych menšín v našich končinách, ale to je len taký postreh, lebo pôsobí ako päsť na oko, ale k celkovému obsahu zinu je úplne mimo, ale kurva, je dobrá, to si musíme povedať hneď. Provokuje a ako by provokovala s danou témou, bola by to spomínana atomovka, ako sľuboval Matovič, haha.


Možno, teda nie možno, ale určite budem zaujatý, lebo zine je klasický formát Hlubokej orby, podľa mňa je to škoda, že chalani aj grafikou vnútri nešli svojou cestou, ale vyšlapanou cestičkou časákov, ktoré tu už dávno boli. Myslím, že maju chalani na viac ako kopírovať tento štýl a tváriť sa na cut and paste vo photoshope. Aj obsahovo časák kopíruje klasickú linku, úvod, recenzie, stĺčeky, potom sa prejde k tématickym rozhovorom a tour reporty a k tomu ešte See you in Hell haha, tak to ma už rozosmialo, ale ok, beriem, možno Hluboká orba je príliš veľký vzor pre chalanov a možno týmto len vzdávaju úctu časáku, na ktorom vyrastali a hltali. Piče, už cítim to voodoo po večeroch v posteli.


Prvým rozhovorom je lichtleho so Stiv-om, následuje rozhovor s Murilom a ďalší s Carlosom, všetko punkáči čo sa venuju grafike a malovaniu. Za nimi ide rozhovor s prvým fotografom zinu Žufanom z Prahy, ktorý je kurva tak krátky, že ma to pichlo, keď som zistil, že to nejde do hĺbky a viac vytiahnuť z toho staršieho pána historky z Pankrácu, ktorý by mal podla mňa mať rozhovor na celý zine. Ono, najskôr pán Žufan asi nemal ani čas ísť do detailov, neviem, ale pokial to Lichtle neskúsil, urobil chybu, lebo to mohol byť rozhovor časáku, ktorý by bol top, žial veľmi krátky a strohý. Potom ide rozhovor so mnou, kde ako vždy príliš mudrujem a egotripujem, ale to je stará pesnička. Po mne ide mladý chalanisko Šumi, ktorý robí grafiky a za ním Martin Mayer, ktorého fotky sa mi veľmi páčili. Sú viac z metalových konertov, kde ten kocept a štylizácia kapiel je inakšia od tých hardcore punkových a je to vidno na jeho fotkách. Lichtle, ak toto čítaš, kua, sterilné otázky, žiadne reakcie či pod otázky, podľa mňa je to škoda to takto sterilne odbiť. Neviem, či si nemal čas…trošku sklamanie. Po Lichtleho úderke prišiel Masskillah, ktorý zrobil dva krátke rozhovory s DeeXGee a Smrčákom.

Bitch 3 zine


Nastupuje na radu turčová časť, kde rozkladá Sugiho, Mike D Thorna, Paayu a Mareka Rybanského, kde je vidno, že sa pripravi a snaží sa ísť do hĺbky duše ľudí, ktorých sa snaží vyspovedať. Rozhovory sú o niečo dlhšie a zaujmavejšie.
Posledná volenka patrí Hulyzeho rozhovor mimo témy čísla s Ondrom z Dead heroes records, Ona snop a Failure. Ako u Turča, kvalita rozhovor je vyššia a zaujmavejšia.


Na konci zinu už nájdete len Tour reporty, auch, zase ma bodlo pri srdci.
Bitch 3 nesklamala, ale ani moc nehohúrila. Chalani to kvalitou tlače a formátom vytiahli o hodne vysoko na domacej scéne, škoda len, že obsahovo je to kópia kópie, na ktorej sa, ale určite dá zamakať, ale kto som ja, aby som im tu hovoril čo maju robiť, haha.


Bitch je beznádejne vypredaný, takže toto tu nemá žiaden význam. Teším sa na ďalšie číslo, už sme s Turčom dohodnutý, že mu tam dám report o New wave of British hardcore s fotkami a ďalším hate-om. Vlastne už je zaslaný a možno aj výjde. Bitch 4 bude, kedy? Nikdo nevie, ale pripravte sa na ďalšiu štetku, ktorá si s Vami vytrie podlahu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s