How can Limokid Kill your dreams?

9th issue out and sold out in 2 days. English text is following Slovak.

Nové číslo zinu vyšlo asi pred týžňom a už je fuč. Žial, keď ste zaváhali, nemáte. Vďaka každému kto si číslo zobral do distra, kúpil, podporil a užil. Dajte nám vedieť ako sa Vám páčilo. Nakoľko nemám dostup k photoshopu, nemohol som si svoje číslo zalomiť ako to mám vo zvyku, že som si to robil sám. Mohol som Kloučkovy dodať len grafiky a obrázky k článkom a on to s radosťou zalomil podľa seba. Nie, že by to bol problém, ale nie je to to pravé Limokid, že áno. Aj ten rukopis a dizajnove chápanie môjho sveta je odlišné od toho Honzového. Deviatka je vonku a už vlastne ani nie je. Ako prišla tak aj odišla.

Do tohto čísla sa mi ani ísť nechcelo po pravde. Už mi to lezie na nervy, že sa dohodnem s ľudmi na rozhovor a oni sa na to vyjebú. Honzovi som povedal, že končím, ale on ma ukecal, nech tomu dám čas. Neviem či bude desiatka. To nikdo z nás nevie. Nápadom mám, kresliť – kreslím, ale nie sú ľudia a mám pocit, že sa už bojím aj niekoho osloviť. Uvidíme. Užite si deviatku a kludne napíšte ako sa Vám páči grafika a texty v nej, alebo ani nie…

ENG text

The new issue of our split zine with Honza Klouček from Czech label Samuel records * Dog lovers records is out and already sold out. I know this post has no meaning at this stage, but I wanted to point out that not everything is happening online. We still love put out paper zines and feel them, smell them and take them with us anywhere we like exploring the world of new people. Their opinions, views, life pleasures, musical taste including their hates and loves.

I told Honza, that after all those years putting one issue a year or one in two or three years, as we are lazy old men having families and work commitments, I wont be carrying doing the zine anymore and this page will very likely turn from interview zine to photo zine due to the lack of people commitment. I dont know what is happening with the world, but the lack of responses is taking me down the line either I am a total cunt and people dont want to simply have anything to do with me or … who knows. I mean, fuck that shit. If this is what it is I am going to delete it and fuck off and use my time skateboarding and drawing. Still a good option to follow.

Anyaway. The zine is out, its sold out, it looks amazing and was sold with flexi 7inch. 120 copies printed and I believe only 100 went for sale.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s