Skateboarding and kids

Scroll down for English version.

U ramp practise

Jedno je isté, ak ste si za mlada netrúfli na adrenalinové zábavky, tak si spravte rýchlo deti. Keď dorastú do správneho veku, v našom prípade 6 až 7,tak asi pravdepodobne začnú skúšať všetky možné zábavky od bicyklovania,korčulovania, lezenia po stromoch, učiť sa plávať, či skateboardovať. Keďže tánaša frndolína je pohybovo predisponovaná, na staré kolená ma núti robiť veci, ktorým som sa poctivo vyhýbal za mlada. Aj keď ma fascinovali, strach a bolesť z neúspechu ma vždy odradil. Lenže deti, mať deti to je iné peklo priatelia, donútia Vás robiť veci, o ktorých ste ani nesnívali.

Little shreder

A nie je to kríza stredného veku čo mňou lamoce, ale donútenie od mladšieho ročníka (a nie, nie je to nejaká mladá lasička, ktorá ma chuť na starého kokota).Zoe ma donútila začať jazdiť na skateboarde. Hrám sa na cool fotra a ona má radosť, že je vonku a môže sa predvádzať pred chalanmi, že vie urobiť kick turn v betónovom bazéne. Poviem Vám, že je to závislosť. Nielen, že ma donútila sa hýbať, ale aj vyskúšať si ten pocit, keď sa Vám podarí drop in do mega bazénu a prefrčíte ho kol-dokola jedným frmolom. Dá to zabrať starým svalom, ale na druhej strane otvára dvere do ďalšej subkultúri, slangu, trikov, prekonávania seba samého, prekonávať strach. Človek si neuvedomí, že toto celé ma vplyv aj na psychiku človeka, očistu mysle. 40 rokov som čakal…

With Max at the legendary Meanwhile gardens bowl

One thing is certain, whenever you had not had courage in the past to try adrenalin sports, go and make yourself a kid. During their growing up process and they hit the right age, in our case 6 or 7 years, they will start exploring the world of weird activities from cycling, in line skating, ice skating, tree climbing, learning to swim or skateboard. Our monkey has very positive attitute since early age for all physical activities. She cannot stay still, climbing trees from age of 2 and pushing us to do crazy stuff I would never think I would try in my life. I was always fascinated by skateboarding, but the fear of hurting myself always put me away from seriously trying it. Kids, but hell yeah kids will force you to do things you dont even want to try and this is our case. She decided to try skateboarding and the old dog have not had any other chance than be good daddy and go for it too at the same time. Its not middle age crisis folks what I am going through, its my daughter forcing me to do so, but be completely honest I got addicted to skateboarding in a very short time. I am playing the cool daddy role while she is trying to impress the young lads in skate park. We are shit, but we love it. Its addiction. The feeling dropping in the big scary pool is healing process. Its constant battle with your consiousness and fear and over coming it. Its bones and muscle puller, but you can live with it and pushing further. Be aware folks. Once your kids discover this world you are doomed. Join us on our journey of skateboarding.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s